Kalendarz ogrodnika luty

Wraz z nadejściem ostatniego zimowego miesiąca, można już wyczuć nadejście wiosny. Długość dnia zdecydowanie się wydłuża, nasłonecznienie jest coraz większe, mogą zdarzyć się również cieplejsze dni. Z drugiej strony często to właśnie w lutym mamy większe mrozy niż w styczniu. Dlatego zwracamy szczególną uwagę na nasz ogród. Niektóre rośliny mogą zacząć budzić się do życia, co przy niskich temperaturach jest dla nich dużym zagrożeniem.(Co robić podczas odwilży w ogrodzie?

Drzewa wychodzą już z zimowej hibernacji. Tylko z powodu niskich temperatur nadal znajdują się w stanie przymusowego odpoczynku. Właśnie o tej porze roku powinniśmy szczególnie zadbać o ich pnie. Narażona na coraz mocniej świecące słońce kora może pękać. Dlatego warto bielić drzewa, a jeśli zrobiliśmy to w styczni, to sprawdzamy czy nie musimy pobielić ponownie (deszcz może zmywać wapno) (Bielenie drzew). Pnie mniejszych drzewek możemy owinąć białą agrowłóknina lub matami słomianymi. 

O dziwo zima w tym roku jest w miarę normalna i nawet pada śnieg😃, miejscami nawet w dużych ilościach. Każdy ogrodnik powinien się z takiego opadu cieszyć. Topniejący powoli śnieg znakomicie uzupełnia poziom wód gruntowych. Śnieg jest znakomitym zabezpieczeniem roślin przed mrozem. Kiedy odśnieżamy warto wyrzucać śnieg na rabaty bylinowe, truskawki, czy w miejsca gdzie mamy np. zasadzony czosnek. Warstwa białego puchu uchroni rośliny prze niskimi temperaturami. Śnieg usypujemy wokół pni drzew owocowych, co ochroni przed mrozem ich korzenie i znakomicie nawadnia teren. Nadmiar śniegu wrzucamy do tuneli foliowych i szklarni. Luty to najlepszy moment na tą czynność. Śnieg będzie się w tunelu roztapiał i świetnie nawodni glebę przed pierwszymi marcowymi nasadzeniami.(Co zrobić z nadmiarem śniegu w ogrodzie?)

Obfite opady mokrego śniegu mogą stanowić zagrożenie zarówno dla płaskich dachów jak i roślin. Szczególnie narażone są rośliny o pokroju kolumnowym oraz młode drzewka. Ciężki śnieg może wyłamywać ich gałęzie. Iglaki warto okręcić sznurkiem, aby zabezpieczyć je przed połamaniem. Nadmiar śniegu z delikatnych roślin powinniśmy usuwać np. miotłą lub zmiotką.

W czasie okresów bezmroźnych i suchych podlewamy rośliny zimozielone. Brak wody może u nich wywołać suszę fizjologiczną.(Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą?)

Często sprawdzamy stan okryć zimowych, szczególnie po silniejszych wiatrach.(Materiały na osłony zimowe)

Sprawdzamy czy pnie drzew owocowych nie zostały uszkodzone przez gryzonie czy sarny. Podczas zimowej aury, kiedy zwierzęta nie mogą znaleźć pokarmu, młoda kora może być ich przysmakiem.(Ochrona pni drzew przed zwierzętami)

Jeśli brakuje nam świeżej zieleniny możemy na kuchennym parapecie pędzić szczypiorek, cebulę czy pietruszkę (Pędzenie szczypiorku). Naszą dietę powinny również wzbogacić kiełki (Kiedy nie masz kiełkownicy) i microgreens.(Nie tylko kiełki, czyli microgreens)

Regularnie sprawdzamy stan przechowywanych owoców, warzyw, cebul i bulw kwiatowych. Egzemplarze porażone chorobami czy gnijące, natychmiast usuwamy. Przy sprzyjającej pogodzie przechowalnie i piwnice wietrzymy.(W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa)

Zima to doskonały czas na przesadzanie i rozmnażanie roślin pokojowych. Możemy również przyciąć rośliny tarasowe zimujące w pomieszczeniach. Ładnie się później rozkrzewią.

Zima to dobry czas na ciecie drzew owocowych, szczególnie jabłoni, grusz i śliw (Zimowe cięcie jabłoni) . Pozostałe drzewka owocowe najczęściej przycinamy latem po zbiorach. Zimą ograniczamy się do cięcia sanitarnego (chore i połamane gałęzie) i prześwietlającego (kiedy mamy nadmiernie zagęszczoną koronę). Wszystkie ciecia wykonujemy przy dodatniej temperaturze.(Co można przycinać zimą?), (Dlaczego warto starannie przycinać drzewa owocowe?)

W bezmroźne dni przycinamy krzewy ozdobne kwitnące latem. Im później to zrobimy tym później zakwitną. Więc nie należy tej czynności opóźniać.

Z drzew owocowych usuwamy mumie owoców. (Mumie owoców)

Luty to praktycznie ostatni moment na zakup nasion. Przy zakupie baczną uwagę zwracamy na datę ważności. Kupujemy również nawozy i środki ochrony roślin. Sprawdzamy stan naszych narzędzi ogrodniczych, być może trzeba będzie dokupić nowe.

Sprawdzamy stan naszych nasion, zebranych w zeszłym roku (Jak długo nasiona zachowują zdolność kiełkowania?). Jeśli mamy wątpliwości warto zrobić próbę kiełkowania (Próba kiełkowania). Zbyt niski procent wschodów powinien eliminować całą partię. Nie ma sensu się męczyć i denerwować.

Jeśli mamy czas możemy sami zrobić nasiona na taśmie (Nasiona na taśmie, zrób to sam). Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy warzywach, które wymagają późniejszego przerywania np. marchew i pietruszka.(5 zasad uprawy marchwi)

W końcu możemy zacząć siewy. Wysiewamy kwiaty jednoroczne na rozsadę np. lobelie, petunie, żeniszki. Jeśli mamy ogrzewane tunele czy szklarnie wysiewamy pomidory i papryki. Jeśli nie mamy tych pomieszczeń ogrzewanych lepiej wstrzymać się przynajmniej do połowy marca (Kiedy zacząć wysiewać nasiona na rozsadę). Nie będziemy się później przejmować, że sadzonki zmarzną. Poza tym wszystkie sadzonki wymagają dużo światła, a w lutym nawet na południowym parapecie jest go ciągle za mało. (Najczęstsze problemy z siewkami i sadzonkami), (Warunki uprawy rozsady), (Przygotowywanie nasion do siewu)

Możemy za to w inspektach zacząć wysiewać wczesne odmiany rzodkiewki, sałaty, szpinaku czy cebuli (Jak długo kiełkują nasiona warzyw?). Taki inspekt warto najpierw odpowiednio przygotować, aby podnieść w nim temperaturę (Ogrzewanie inspektu). Idealny w takim przypadku jest koński obornik.(Temperatura gleby przy wysiewie warzyw i ziół), (Głębokość i metody siewu warzyw), (Budowa inspektu)

Póki nie ruszą soki w drzewach możemy pobierać zrazy do wiosennych szczepień. (Pobieranie zrazów do szczepienia)

Poświęcamy czas na zaplanowanie rozmieszczenia roślin w naszym ogrodzie. Zastanawiamy się z czego zrezygnować, bo się nie udało, ale również planujemy nowości (Najczęściej popełniane błędy podczas planowania ogrodu)Warto również zastosować płodozmian, aby zmaksymalizować plony i ograniczyć ryzyko chorób.(Siew czy sadzenie oraz zmianowanie roślin)

Pamiętamy o dokarmianiu ptaków, szczególnie kiedy mamy śnieg i mróz i ptakom jest wtedy ciężko o znalezienie pokarmu.(Dokarmianie ptaków)

Popiół drzewny w ogrodzie

Jak kompostować kuchenne odpadki zimą?

Jak przechowywać doniczki przez zimę?

Luty w przysłowiach ludowych

Gdy muszki w lutym latają, to w marcu w ręce dmuchają

Gdy w Gromnicę (02.02) z dachów ciecze, zima jeszcze się przewlecze

Jak pogoda w św. Błażeja (03.02), będzie ze śniegiem Wielka Niedziela. Jak śnieg na św. Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela

Po Św. Dorocie (06.02) wyschną chusty na płocie, a jak nie wyschną, to człeka mrozy do chałupy wepchną

Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje

Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny

Gdy w Popielec (17.02) pogoda służy, suchą wiosnę wróży

Gdy mróz w lutym długo trzyma, wtedy już niedługa zima, lecz gdy w lutym z dachów ciecze, zima długo się przewlecze

Jeżeli ciepło w dzień świętego Piotra (24.02), to zima do Wielkiej Nocy potrwa

Kiedy kot w lutym na słonku się grzeje, musi w marcu zajść na przypiecek

Kliknij tutaj, a otworzyć kalendarz w nowym oknie i powiększyć

Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania. Kolorem zielonym zaznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania. (Wpływ księżyca na rośliny)

Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.

Trzecia kwadra Księżyca wypada 04.2, 11.02 mamy nów, 19.02 wpada pierwsza kwadra, pełnia zaś jest 27.02.

Korzystne dni w lutym:

  • Zakup nasion, sadzonek: 12-21, 26, 28 lutego
  • Wysiew ziół: 8-9, 15-21, 26 lutego
  • Wysiew kwiatów: 15–20, 26 lutego
  • Wysiew warzyw na rozsadę: 8-9, 15-23, 26 lutego
  • Przesadzanie roślin pokojowych: 8-9, 15-18, 26, 28 lutego
  • Podlewanie każdego dnia oprócz: 2-3, 12-14, 19-21, 28 lutego
  • Zasilanie roślin nawozami płynnymi: 4-11 lutego, 16-18 lutego
  • zasilanie roślin nawozami stałymi: 28 lutego
  • Przycinanie drzew i krzewów: 2-7, 16-21, 28 lutego
  • Zakładanie rabat i praca z glebą: 8-9, 12-21, 26 lutego
  • Zwalczanie chorób i szkodników: 1, 2–3, 6–9, 16–18 lutego
  • Pobieranie zrazów do szczepień i sadzonek do ukorzenienia: 4-5, 16-18, 28 lutego
  • Pielęgnowanie rozsady: 6-7, 10-11, 15-18, 28 lutego

Dni niekorzystne: 4 i 27 lutego

  • Nie zaleca się sadzenia i siania: 4, 11, 27  lutego
  • Nie można szczepić: 12-14 lutego 27
  • Nie przycinamy: 27 lutego
Kalendarz można sobie skopiować i wydrukować, idealnie mieści się na kartce A4.





Komentarze

Prześlij komentarz