Kalendarz ogrodnika kwiecień

 


Nareszcie wiosna. Kwiecień to dla każdego ogrodnika czas wytężonej pracy. Siejemy, sadzimy, przesadzamy, nawozimy. A przede wszystkim robimy w ogrodzie wiosenne porządki. Pogoda w kwietniu może być jeszcze nieprzewidywalna, dlatego obserwujemy przyrodę wokół nas (Sianie i sadzenie zgodne ze znakami przyrody)
. Ale po kolei.

Sprzątamy. Wygrabiamy resztki liści spod drzew. Wygrabiamy suche źdźbła trawy z trawnika. Możemy zakładać nowe trawniki, jak i uzupełniać puste miejsca trawą.(Pielęgnowanie trawnika)

Zdejmujemy zimowe okrycia z wrażliwych roślin. Należy jednak zwrócić uwagę na prognozy pogody. Mocne nocne spadki temperatury mogą uszkodzić co bardziej wrażliwe rośliny.

Sprawdzamy stan drzew i krzewów owocowych w sadach. Usuwamy chore i połamane gałęzie. Sprawdzamy czy na korze nie ma ran po żerowaniu zwierząt lub wskutek działania mrozu. Wszystkie rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą.(Ochrona pni drzew przed zwierzętami)

Zima była miejscami dość mroźna i mogła uszkodzić gałęzie drzew owocowych. W trakcie kwitnienia dokładnie oglądamy gałązki, które się nie rozwijają. Świadczy to o ich przemarznięciu. Takie pędy wycinamy aż do zdrowego miejsca.

Możemy spróbować usunąć z pni drzew mchy i porosty.(Mchy i porosty na drzewach owocowych. O czym świadczą i czy należy z nimi walczyć?)

Na drzewach owocowych stosujemy opryski przeciwko chorobom grzybowym. Na przykład opryskujemy jabłonie przeciwko parchowi i mączniakowi.

Do życia budzą się nie tylko rośliny , ale również szkodniki. Na pniach drzew zakładamy opaski lepowe, aby schwytać szkodniki wychodzące z gleby i kierujące się do pąków.(Opaski lepowe na drzewach owocowych)

Sadzimy nowe drzewa i krzewy owocowe. Dobrze jest miejsce nasadzenia przygotować z wyprzedzeniem: dobra ziemia, kompost, nawozy.(Prawidłowy dół do sadzenia drzew i krzewów owocowych)

Wokół pni drzew owocowych warto usunąć darń i rozłożyć warstwę kompostu lub dobrze przerobionego obornika.(Jak nawozić drzewa owocowe)

Szczepimy drzewa owocowe.(Pobieranie zrazów do szczepień)

Sprzątamy rabaty truskawkowe i poziomkowe. Usuwamy zeschnięte liście, glebę wokół roślin spulchniamy w końcu nawozimy.(Wiosenne prace pielęgnacyjne w truskawkach)

Przygotowujemy glebę do siania i sadzenia. Na wiosnę najlepiej ją zasilić kompostem (Zakładanie pryzmy kompostowej). Na obornik może już być za późno. Możemy również użyć kwasów humusowych, które poprawią strukturę gleby (Kwasy humusowe). Warto również zbadać pH naszej gleby, Czy nie będzie potrzeby jej zwapnowania.(Czym najlepiej zasilić glebę na wiosnę)

Sprzątamy szklarnie i tunele foliowe. Ściany i sufity myjemy ciepłą wodą z mydłem ogrodniczym, aby nasze rośliny miały dostęp do światła (Wiosenny poplon w tunelu foliowym). Warto również tunel zdezynfekować siarką, jednak taki zabieg najlepiej przeprowadzać na jesieni. Sprawdzamy czy w folii nie porobiły się przez zimę dziury. Możemy je zakleić specjalną taśmą. Dobrze jest również sprawdzić samą konstrukcję, jeśli jest drewniana sprawdzamy czy drewno nie przegniło. Jeśli jest metalowa szukamy oznak rdzy. (Wiosenne sprzątnie szklarni i tunelu)

Przygotowujemy ziemniaki do sadzenia. Na kilka tygodni przed sadzeniem przynosimy sadzeniaki do ciepłego pomieszczenia, aby puściły kiełki.

Podobnie postępujemy z cebulą tzw. dymką. Warto sadzić ją kiedy już zaczyna wypuszczać szczypior. Na początku kwietnia możemy jeszcze wysadzać czosnek, ale to już ostateczny termin.

Jeśli wiosna jest ciepła to już po połowie kwietnia możemy zbierać rabarbar. Warto pamiętać, aby ogonki liściowe miały przynajmniej 20 cm długości. Nie należy ich pobierać więcej niż 1/3 z każdej rośliny.(Rabarbar - uprawa i rozmnażanie)

Siejemy kwiaty jednoroczne. Na rozsadę siejemy np. aksamitki, lwie paszcze czy cynie. Do gruntu zaś gatunki bardziej odporne na przymrozki np. maciejki, kosmosy, smagliczki.

Terminy wysiewu kwiatów zgodne z kalendarzem księżycowym 2021

W drugiej połowie kwietnia, jeśli pogoda pozwala, sadzimy do gruntu cebule mieczyków i dalii. Cebule warto przed sadzeniem odkazić w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Oczywiście sprawdzamy czy nie ma na nich oznak pleśni lub gnicia. Taki materiał nie nadaje się do sadzenia.(Dlaczego kwiaty cebulowe nie kwitną)

Jeśli tylko przekwitną wczesne kwiaty cebulowe typu tulipany, to usuwamy ich kwiatostany, aby nie osłabić rośliny.

Zdejmujemy okrycia z bylin. Usuwamy suche pędy (Jak zadbać o piwonie na wiosnę). Wzruszamy wokół ziemie. Możemy podzielić i przesadzić byliny kwitnące latem i jesienią.(Ogród kwiatowy dla leniwych, czyli najłatwiejsze w uprawie byliny)

Zdejmujemy okrycia z róż. Sprawdzamy stan ich przezimowania. Jeśli pędy przemarzły, przycinamy je aż do żywej tkanki. (Wiosenne cięcie róż)

Wysiewamy warzywa ciepłolubne na rozsadę. Na początku miesiąca siejemy pomidory i papryki, które zasadzimy do gruntu. Po połowie kwietnia wysiewamy dyniowate: ogórki, cukinie i dynie też na rozsadę. Na siew do gruntu przyjdzie czas w maju.

Próba kiełkowania nasion

Przygotowanie nasion do siewu

Zaprawianie nasion sokiem z aloesu

Jak zacząć uprawiać rozsadę w pomieszczeniu

Warunki niezbędne do kiełkowania nasion

Dlaczego nasiona nie kiełkują

Problemy z siewkami i sadzonkami

Czego nie dodawać do gleby przy produkcji rozsady

Najczęściej popełniane błędy przy produkcji rozsady

Pikowanie siewek

Siejemy do gruntu warzywa korzeniowe: marchew, pietruszkę (uwaga długo wschodzi), rzodkiewkę. Warzywa liściaste: sałatę, szpinak. Najwcześniej jednak możemy wysiać bób i groch, które są bardziej odporne na niskie temperatury. (Temperatura gleby przy wysiewie warzyw i ziół)

Pamiętajmy, że nie wszystkie warzywa lubią być wysiewane na stanowiska, które w tym roku zasililiśmy obornikiem. Na przykład marchew i pietruszka lubią być uprawiane w drugim roku po oborniku. (W którym roku po oborniku uprawiać warzywa?

Jak długo kiełkują nasiona warzyw

Jak długo nasiona zachowują zdolność kiełkowania

Uprawa warzyw zgodna z kalendarzem księżycowym w 2021 roku. Od siewu do zbioru

Dbamy o naszą rozsadę: podlewamy, dokarmiamy, spulchniamy glebę. Kiedy rozsada jest już gotowa do sadzenia, zaczynamy ją hartować. Wynosimy rośliny na kilka godzin na zewnątrz (oczywiście jeśli pogoda pozwala) i stopniowo zwiększamy ten czas.(Hartowanie rozsady)

Uważamy, aby wiosenne przymrozki nie zniszczyły naszych wczesnych upraw. (Jak chronić rośliny przed przymrozkami

Kwiecień w przysłowiach ludowych

Kwiecień-plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata

Jeśli w Wielki Piątek (02.04) deszcz kropi, radujcie się chłopi

Jeżeli w kwietniu posuszy, nic się w polu nie ruszy

Gdy na Zmartwychwstanie dżdżysto i chłody, do Zielonych Świątek więcej deszczu niż pogody

Zielone Boże Narodzenie, a Wielkanoc biała, w polu uciecha mała

W Wielką Niedzielę pogoda - duża w polu uroda

Kwiecień wilgotny obiecuje rok stokrotny

Suchemu kwietniowi chłop się nie raduje, bo kwiecień mokry dobry rok zwiastuje

Kiedy w kwietniu grzmoty, szron już nie ma roboty

Gdy na Marka (25.04) pot ocierasz, tak na Serwacego (13.05) kożuch wdziewasz

Na św. Piotr (29.04) suchy dzień, suche lato, sucha jesień

kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i powiększyć

Trzecia kwadra księżyca wypada 04.04, nów 12.04, pierwsza kwadra 20.04, natomiast pełnia 27.04.

Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania. Kolorem zielonym zaznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania. (Wpływ księżyca na rośliny)

Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.

Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.

Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.

Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.

Najlepsze dni w kwietniu:

  • Zakup nasion, sadzonek: 1-4, 10-11, 20-23, 28-29
  • Zakładanie  trawnika: 13-14, 20-23
  • Siew kwiatów na rozsadę i do gruntu: 13-17, 20-23
  • Wysiew warzyw na rozsadę i sadzenie pomidorów, papryki i bakłażanów w gruncie: 3-4, 13-17, 20-25
  • Sadzenie i sianie warzyw okopowych i korzeniowych - ziemniaki, marchew, buraki, rzodkiewki, rzepa itp .: 7-9, 22-23
  • Sadzenie drzew i krzewów: 13-14, 15-17, 22-25, 30
  • Podlewanie każdego dnia oprócz: 7-9, 15-17
  • Koszenie trawnika: 20-21
  • Zasilanie nawozami płynnymi: 5-6, 10-11, 13-14, 24-25, 26
  • Zasilanie nawozami stałymi: 15-16
  • Przycinanie drzew i krzewów (sanitarno-formujące): 1-2, 10-11, 13-14, 28-29
  • Zakładanie grządek i praca z glebą, mulczowanie: 1-4, 10-11, 13-21, 28-29
  •  Opryski drzew owocowych i ozdobnych przed chorobami i szkodnikami: 1-4, 20-21, 28-30
  • Szczepienie drzew: 20-23

Niekorzystne dni w kwietniu:

  • Nie należy siać i sadzić: 4, 12, 20, 27. Mniej korzystne dni to również 1-2, 5-9, 26
  • Nie należy szczepić: 26-27
  • Nie przycinamy: 7-9, 18-19

Kalendarz można sobie skopiować i wydrukować, idealnie mieści się na kartce A4.
















Komentarze

Prześlij komentarz