Jeszcze chwila, jeszcze moment i rozpocznie się wiosna. Pracy w ogrodzie zaczyna przybywać. Na co warto zwrócić uwagę, co siać i co robić w marcu.
rysunek pochodzi z książki "Informator Działkowca 1985" |
W sadzie kontynuujemy cięcie drzew i krzewów owocowych. Po jabłoniach, gruszach i śliwach przychodzi czas na gatunki bardziej wrażliwe na mróz jak morele i brzoskwinie.
Dlaczego warto starannie i dokładnie przycinać drzewka owocowe
Marzec to odpowiedni czas na przycięcie orzecha włoskiego. Aczkolwiek ten gatunek cięcia nie lubi, więc w praktyce ograniczamy się do cięcia prześwietlającego.
Teraz jest odpowiedni moment na przycięcie drzewek posadzonych jesienią. Celem takiego cięcia jest nadanie koronom drzew określonego kształtu. Najlepiej, aby drzewa były niskie i rozłożyste, co ułatwia zbiór owoców.
rysunek pochodzi z książki "Rok na działce" |
Jeśli już mowa o sadzeniu to kiedy ziemia dobrze rozmarznie, sadzimy nowe drzewa i krzewy owocowe. Ten termin ze względu na ryzyko suchej wiosny jest trochę gorszy od jesiennego. Najlepiej wiosną przyjmują sadzonki z bryłą korzeniową. Po posadzeniu rośliny wymagają regularnego podlewania więc, aby sobie pracę ułatwić, robimy wokół pni "misę". Zaraz po posadzeniu drzewka przycinamy.
Deska sadownicza - przydatny "pomocnik" przy sadzeniu drzew owocowych
Kiedy ziemia dobrze się ogrzeje, można rozpocząć sadzenie truskawek i poziomek. Należy również zadbać o te już rosnące. Spulchniamy wokół nich glebę, usuwamy stare, uschnięte i przebarwione liście i nawozimy np. kompostem. Po tych zabiegach warto truskawki wyściółkować.
Wiosenne prace pielęgnacyjne w truskawkach
rysunek pochodzi z książki "Owoce z mojego ogródka" |
W marcu nie tylko rośliny budzą się do życia. Aktywne stają się także szkodniki i chorobotwórcze patogeny. Dlatego warto opryskać drzewa i krzewy owocowe. Preparatami miedziowymi zadziałamy profilaktycznie na choroby grzybowe, a preparatami olejowymi zwalczymy szkodniki.
Podczas prac w sadzie warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze czy mróz nie uszkodził drzewek (pęknięcia na pniach, przemarznięte gałązki) oraz czy pnie nie zostały pogryzione przez dziką zwierzynę.
Ochrona pni drzew przed zwierzętami
Można jeszcze pobierać zrazy do wiosennego szczepienia.
Pobieranie zrazów do szczepienia
Jeśli nadal istnieje ryzyko dużych wahań temperatury pomiędzy ciepłym dniem a mroźną nocą, to powtarzamy bielenie drzew (malujemy pnie zwłaszcza od południowej strony).
Czym można zastąpić bielenie drzew
Co dodać do wapna do bielenia, aby go deszcz szybko z drzew nie zmywał
Mchy i porosty na drzewach owocowych. O czym świadczą i czy należy z nimi walczyć?
Sprawdzamy pąki porzeczki czarnej. Jeśli są nienaturalnie powiększone i przypominają kapustę, to znaczy, że zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. W takim przypadku najlepiej wyciąć całe pędy i je spalić.
Nawozimy drzewa i krzewy owocowe. Ilość nawozów uzależniony jest m.in. od wieku drzewka i od tego, jak nawoziliśmy jesienią. Dobrze jest miejsce wokół pni drzewek oraz krzewów oczyścić z trawy i chwastów, glebę spulchnić przy okazji wprowadzając nawozy. Najlepiej rozsypywać nawozy trochę dalej od pni (po obwodzie korony), gdyż przy samym pniu jest mało drobnych korzeni, przez co nawożenie jest tam słabiej wchłaniane.
Kontynuujemy siew warzyw na rozsadę. W marcu przychodzi pora na wysianie pomidorów i papryki. Wysiane po połowie marca będą gotowe do posadzenia po połowie maja, kiedy powinno już minąć ryzyko przygruntowych przymrozków.
Pikujemy rozsadę warzyw wysianych w lutym m.in. pora i selera.
Najczęściej popełniane błędy przy produkcji rozsady
Jakie rośliny należy pikować, a jakie nie
Przygotowujemy tunele i szklarnie. Warto umyć szyby, folię czy poliwęglan, aby do roślin docierało jak najwięcej światła. Dobrym pomysłem jest również wysianie tam nawozów zielonych, które użyźnią glebę. W takich cieplarnianych warunków poplony (czy raczej przedplony) powinny szybko rosnąć.
Wiosenne sprzątanie szklarni i tunelu
Wiosenny poplon w tunelu foliowym
Jeśli w inspekcie wysiane rośliny już powschodziły, to podczas ciepłego i słonecznego dnia inspekty należy intensywnie wietrzyć, aby nie dopuścić do przegrzania roślin. Z kolei, jeśli nocami jest nadal mroźno, to warto okna inspektowe dodatkowo okrywać, aby zapobiec utracie temperatury wewnątrz.
rysunek pochodzi z książki "Weekend na działce" |
Kiedy ziemia już się trochę ogrzeje, warto przygotować ją na pierwsze wiosenne siewy. Glebę najlepiej spulchnić i wyrównać. Jeśli nie nawoziliśmy na jesień, to należałoby nawieźć na wiosnę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kompost. Jeśli obornik to tylko dobrze przefermentowany i odleżany, a nie świeży.
W którym roku po oborniku uprawiać warzywa
Czym najlepiej zasilić glebę na wiosnę?
Po co i jak moczyć nasiona przed siewem
Jak długo kiełkują nasiona warzyw?
Jeśli mamy zagony przygotowane, to można zacząć wysiewać warzywa, które chłodu się nie boją i do wschodów również nie potrzebują wysokiej temperatury: rzodkiewka, sałata, koper, szpinak, marchew, pietruszka, cebula, czosnek, bób i groch.
Temperatury gleby przy wysiewie warzyw i ziół
Najczęściej popełniane błędy podczas planowania ogrodu
10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Jak uprawiać marchewki, aby nie były gorzkie
Na 4-5 tygodni przed planowany sadzeniem warto przygotować ziemniaki-sadzeniaki. Układamy je jedną warstwą w skrzynce i wstawiamy do widnego pomieszczenia o temperaturze 12-15 stopni Celsjusza w celu podkiełkowania.
W ogrodzie ozdobnym usuwamy zimowe okrycia z roślin, aczkolwiek warto mieć je pod ręką, gdyby miał jeszcze wrócić mróz.
Przycinamy suche lub zgniłe pędy i łodygi bylin.
Przycinamy trawy ozdobne. Warto robić to uważnie, bo jeśli marzec będzie ciepły, to mogą pojawić się już młode pędy, które łatwo uszkodzić. A po przycięciu trawy warto podzielić i rozmnożyć.
Marzec to także dobry czas na dzielnie bylin. Rozmnażamy w ten sposób m.in. dzielżany, złocienie, żagwiny itd. Wykopujemy roślinę i dzielimy ją na kilka mniejszych, po czym sadzimy w nowe, uprzednio przygotowane, miejsce.
Jeśli już nie zakwitły, to za chwilę zakwitną kwiaty cebulowe (tulipany, narcyzy, krokusy itd.). Warto spulchnić glebę wokół nich i rozsypać trochę kompostu. Przy pielęgnacji należy uważać, aby nie uszkodzić młodych roślin.
Dlaczego kwiaty cebulowe nie kwitną
Z trawników wygrabiamy suche źdźbła i napowietrzamy trawę. Po zabiegach pielęgnacyjnych warto trawnik nawieźć. Po koniec miesiąca dosiewamy trawę w puste miejsca i zakładamy nowe trawniki.
Wysiewamy kwiaty jednoroczne na rozsadę: aksamitki, cynie, astry, dziwaczki, zatrwiany, szarłaty, kosmosy itd.
Pikujemy rozsadę kwiatów wysianych w lutym m.in. petunie i lobelie.
Jeśli pogoda pozwoli, to do gruntu siejemy smagliczkę i groszek ozdobny.
Do życia budzą się również rośliny domowe. Glebę w doniczkach spulchniamy i nawozimy, z liści ścieramy kurz, okazy mające już mało miejsca w doniczce przesadzamy.
5 błędów podczas przesadzania roślin doniczkowych
Po ubogich opadach zimą, rośliny zimozielone intensywnie podlewamy.
Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą
Zimą ustawialiśmy karmniki dla ptaków, natomiast na przedwiośniu wieszamy dla nich budki. Ptaki w ogrodzie to pomocnicy w zwalczaniu szkodników.
Marzec w przysłowiach
Czasem i w marcu, zetnie wodę w garncu
Jak w Kazimierza (04.03) pochmurno, o jarzynę nietrudno
Jak nie ma śniegu w marcu, deszczu w maju, to nie ma urodzaju
Męczennicy (10.03), gdy mróz noszą, czterdzieści dni mrozu głoszą
W marcu słońce grzeje, czasem śnieżek sieje
Hilary (16.03) zapowiada, jaka pogoda w Wielkanoc przypada
W marcu, kto siać nie zaczyna, biednyć to gospodarzyna
Gdy na święty Józef (19.03) bociek przybędzie, to już śniegu nie będzie
W marcu, kto siać nie zaczyna, swego dobra zapomina, spiesz więc w pole, by po trochu, rzucić w ziemię owsa, grochu
Jakie jest Zwiastowanie (25.03), takie będzie i Zmartwychwstanie
Benedykt (21.03) groch w polu sieje, Wojciech (23.04) do owsa się śmieje
kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i powiększyć |
Symbolem liścia oznaczono kwadrę liścia, najlepsze dni do siewu sadzenia i zbioru roślin liściowych: np. sałaty, kapusty, szpinaku, jarmużu, kopru
Symbolem owocu oznaczono kwadrę owocu, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin owocujących nad ziemią: np. roślin strączkowych, pomidorów, ogórków, zbóż, ziół, drzew i krzewów owocowych, kwiatów, zbioru nasion oraz wykonywania rozmaitych przetworów od dżemów po nalewki
Symbolem korzenia oznaczono kwadrę korzenia, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin plonujących pod ziemią; np. warzyw korzeniowych, ale również kwiatów cebulowych i bylin wieloletnich
Symbolem łopatki oznaczono kwadrę uprawy, najlepsze dni pracy z glebą: przekopywania, uprawiania, spulchniania, nawożenia, a także do niszczenia chwastów i zwalczania szkodników. To również dobry czas na zbiór roślin korzeniowych do przechowywania.
Symbolem konewki oznaczono najlepsze dni do podlewania.
W marcu pełnia księżyca przypada 07.03, 3 kwadra 15.03, nów 21.02 natomiast 1 kwadra 29.03.
Glebę do siewów (spulchniać, nawozić, przekopywać) najkorzystniej przygotowywać 15.03-21.03.
Siew warzyw korzeniowych na rozsadę i do gruntu oraz dzielić byliny najkorzystniej 08.03-14.03. Dobre dni 22.03-28.03, a także 01.03-06.03, 30.03-31.03.
Siew warzyw liściowych na rozsadę i do gruntu najkorzystniej przeprowadzać 22.03-28.03. Dobre dni 01.03-06.03, 30.03-31.03, a także 08.03-14.03.
Siew warzyw plonujących nad ziemią (pomidory, papryka, groch, bób) najkorzystniej 01.03-06.03, 30.03-31.03. Dobre dni 22.03-28.03, a także 08.03-14.03.
Cięcie drzew i krzewów najkorzystniej wykonywać 08.03-21.03.
Zrazy do szczepień najkorzystniej pobierać 04.03-06.03 oraz 08.03-10.03.
Kalendarz można sobie pobrać i wydrukować (plik pdf)
Taki kalendarz to bardzo przydatna rzecz, podziwiam, że przez tyle czasu prowadzisz tego bloga.
OdpowiedzUsuń