Czerwiec to dla każdego ogrodnika gorący sezon i to nie dlatego, że zaczyna się lato. Trwa sadzenie i siew roślin ciepłolubnych. Chwasty rosną na potęgę i trzeba je na bieżąco usuwać. Po większych opadach trzeba spulchniać glebę pomiędzy roślinami. No i szkodniki, niestety pojawiają się w dużych ilościach, od mszycy do ślimaków. Poza tym rośliny są atakowane przez choroby grzybowe. Z przyjemniejszych rzeczy mamy pierwsze zbiory owoców np. truskawek i czereśni.
W sadzie wykonujemy sanitarne przycinanie. Często dopiero w czerwcu, kiedy na drzewach są już liście, widać które gałęzie są martwe i należy je usunąć. Nie usuwamy całych gałęzi tylko tniemy do żywej tkanki. Przycinamy także konary połamane podczas silnych burz.
Dbamy o maliny. Podczas wiązania owoców potrzebują regularnego podlewania. Warto zasilić je również np. obornikiem. Maliny bardzo lubią ściółkowanie skoszoną trawą. (Najlepszy sposób uprawy malin)
Chronimy drzewa i krzewy owocowe przed chorobami i szkodnikami. Jabłonie i grusze opryskujemy przeciwko parchowi. Zawieszamy tabliczki i opaski lepowe, aby wyłapać szkodniki (Opaski lepowe na drzewach owocowych). Poskręcane liście na drzewach i krzewach (np. na porzeczkach) to oznaka żerowania mszyc. Walczymy naturalnymi, domowymi sposobami. Dopiero kiedy one zwiodą sięgamy po chemię. (Domowe i ekologiczne sposoby na mszyce)
Ziemie wokół drzew i krzewów oczyszczamy z trawy i chwastów w promieniu przynajmniej 0,5 metra. Dzięki temu nie będą drzewa i krzewy nie będą konkurować z tymi roślinami o składniki odżywcze. Kręgi wokół drzew ściółkujemy np. skoszoną trawą.
Dbamy o truskawki. W okresie kwitnienia i owocowania potrzebują regularnego nawadniania i zasilenia nawozami zawierającymi potas. Do tego celu możemy wykorzystać popiół drzewny. Warto również międzyrzędzia wyściółkować np. słomą. (Popiół drzewny w ogrodzie)
Sprawdzamy miejsca szczepień wiosennych na drzewach. W czerwcu powinno już być widoczne, czy szczepienie się powiodło.
Kontynuujemy siew warzyw i ziół. Sadzimy późne odmiany kapusty, siejemy fasolę, późną marchew, dosiewamy szpinak i koper na ciągły zbiór. Sadzimy rozsadę warzyw ciepłolubnych: pomidorów, papryk, ogórków, cukinii, dyni. W czerwcu jeszcze można sadzić ziemniaki.
Kiedy zbierać warzywa, aby były najlepsze i najsmaczniejsze
Dlaczego żółkną liście ogórków
Przerywamy zbyt gęste wschody warzyw, zwłaszcza korzeniowych: marchwi, buraczków, pietruszki. Jest to zabieg konieczny, aby cieszyć się dużymi warzywami. Buraczki możemy z powodzenie rozsadzać. (5 zasad uprawy marchwi)
Regularnie podlewamy warzywa. Zwłaszcza w czasie upalnej pogody (o ile w tym roku się pojawi😉). Szczególną uwagę zwracamy na grządki podwyższone, gdzie ziemia może szybciej przesychać.
Czerwiec to dobry moment na zbieranie materiału kompostowego i założenie pryzmy kompostowej. Kompost to "czarne złoto" każdego ogrodnika. (Zakładanie pryzmy kompostowej)
Posadzone w maju ziemniaki, co 2-3 tygodnie, redlimy, czyli obsypujemy. Robimy to, aby dopuścić powietrze do systemu korzeniowego.
Regularnie (raz na tydzień) usuwamy odrosty, tzw. wilki, na pomidorach. Wysokie odmiany wymagają podwiązywania.
Dlaczego opadają kwiaty pomidorów
Wykonujemy profilaktyczne opryski przeciwko chorobom grzybowym. Szczególnie dbamy o pomidory (zaraz ziemniaczana) i ogórki (mączniak). Warto stosować naturalne i domowe środki. Aby zapobiec chorobom tunele i szklarnie regularnie wietrzymy.
Gnicie pomidorów czyli sucha zgnilizna wierzchołkowa
Choroby pomidorów:
Warzywa potrzebują nawożenia. Świetnie sprawdzają się gnojówki: z pokrzyw czy z obornika. Dobrym stymulatorem wzrostu są także drożdże.
Co włożyć do dołka, pod korzeń, podczas sadzenia pomidorów
Co dodać pod ogórki podczas sadzenia i przed siewem
Skórka z banana, idealny nawóz pod pomidory i nie tylko
Krzywe owoce, czyli czego brakuje ogórkom?
Jak nawozić warzywa w pojemnikach
W którym roku po oborniku uprawiać warzywa?
Regularnie usuwamy chwasty, które nie dość, że są siedliskiem szkodników, to również zabierają składniki pokarmowe i zagłuszają młode warzywa.
Sadzimy na rabatach kwiaty jednoroczne: aksamitki, cynie, nagietki...
Usuwamy przekwitłe kwiatostany bylin i kwiatów cebulowych, aby roślina nie traciła energii na tworzenie nasion.
Cebule kwiatów, które w jednym miejscu rosną już kilka lat warto wykopać, porozdzielać wysuszyć i schować do jesieni, kiedy posadzimy je na nowe miejsce. (Dlaczego kwiaty cebulowe nie kwitną?)
Podlewamy kwiaty, najlepiej rano lub wieczorem. Do tego celu najlepiej używać ciepłej wody np. deszczówki.
Dbamy o piwonie. Podczas wiązania pąków i kwitnienia potrzebują nawozu potasowego. Nie zapominamy o podporach, bo piwonie mogą się kłaść i łamać, zwłaszcza po opadach deszczu. Przekwitłe kwity usuwamy, aby wydłużyć kwitnienie.
Kwiaty, szczególnie roże, są często atakowane przez szkodniki i choroby. Dużym zagrożeniem jest zwłaszcza mszyca. Sprawdzamy regularnie czy rośliny nie zostały przez nią porażone.
W czerwcu przycinamy żywopłoty (zwłaszcza liściaste) , aby nadać im ładny pokrój. (Kwiaty na żywopłoty)
Regularnie kosimy trawniki. W czasie suszy konieczne jest także podlewanie, aby trawa zachowała piękny, zielony kolor. (Pielęgnowanie trawnika)
Aby ograniczyć parowanie wody, glebę wokół roślin warto wyściółkować.
Najlepsze materiały do ściółkowania warzyw
Czerwiec w przysłowiach ludowych:
Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje
Jaki dzień w Boże Ciało (03.06), takich dni potem niemało
Czerwiec po deszczowym maju, często dżdżysty w naszym kraju
Na świętego Gerwazego (19.06) jest w ogrodzie coś pięknego
Gdy się Medard (08.06) rozpłacze, a Jaś (24.06) nie utuli, popłacze pewnie aż do Urszuli (21.10)
W czerwcu pełnia sprowadza burze, ostatnia kwadra zaś deszcze duże
Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje
Nie trzeba w czerwcu o deszcz prosić, przyjdzie jak zaczniemy kosić
Upał w sianokosy, żniwa - zima ostra i dokuczliwa, a jeżeli słota - w zimie dużo błota
Gdy słońce w Raka z grzmotem wschodzi, to posuchę zwykle przynosi
Czerwiec grudniową pogodę głosi, lipiec dla stycznia wróżbę przynosi
Gdy święty Piotr z Pawłem (29.06) płaczą, ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą
kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowym oknie i powiększyć |
Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania. Kolorem zielonym zaznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania. (Wpływ księżyca na rośliny)
Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.
dzieki za rady
OdpowiedzUsuń