Marzec to najlepszy miesiąc na przygotowanie ogrodu na nadejście wiosny. Po zimowym odpoczynku, każdy ogrodnik jest spragniony wiosennych prac. I choć pogoda może płatać jeszcze figle, to budząca się powoli do życia przyroda działa motywująco. Zima była jak na nasze warunki, tak jaka być powinna, tzn. z mrozem i śniegiem, więc istnieje nadzieja że wiosna też będzie normalna: w miarę ciepła (ale nie upalna) z częstymi przelotnymi opadami (żeby nie było wiosennej suszy).
Na pewno mogą jeszcze pojawić się opady śniegu. Warto jego nadmiar zgromadzić na rabatach i grządkach podwyższonych. Czy wrzucać do szklarni? To zależy kiedy będziemy siać i sadzić rośliny pod osłonami. Jeśli w marcu, to już nie warto gromadzić tam śniegu, bo będzie przeszkadzał. Lecz jeśli planujemy siewy dopiero w kwietniu, to wrzucony śnieg znakomicie nawodni podłoże.(Co zrobić z nadmiarem śniegu w ogrodzie?)
Po wiosennych roztopach warto, spuścić wodę z miejsc, gdzie ona stagnuje. Szczególnie tam, gdzie mamy rośliny np. byliny, czy drzewa owocowe wrażliwe na stojącą wodą jak morele czy czereśnie.(Co robić podczas odwilży w ogrodzie?)
Sprawdzamy stan drzew owocowych i ozdobnych. Często po zimie mogą mieć połamane gałęzie (przez śnieg czy wiatr). Uszkodzone mogą być również pnie przez dzikie zwierzęta czy gryzonie (Ochrona pni drzew przed zwierzętami). Rany na drzewach zabezpieczamy maścią ogrodniczą, możemy też zrobić taki preparat samemu: do białej farby emulsyjnej dodajemy środka grzybobójczego lub Miedzianu.
Dopóki nie ruszą soki, możemy ciągle jeszcze pobierać zrazy do wiosennych szczepień. (Pobieranie zrazów do szczepienia)
Przy dużych wahaniach temperatury, istnieje ryzyko uszkodzenia kory. Dlatego warto ostatni raz wykonać zabieg bielenia.(Bielenie drzew)
Przez niskie temperatury w lutym praktycznie nie było możliwości przycinania drzew owocowych. Te prace trzeba nadrobić jak najszybciej (zanim nie ruszą soki). Najpierw postarajmy się o odpowiednie naostrzenie narzędzi (sekatory, piły), dopiero potem przystępujemy do cięcia. Na początku przycinamy wszystkie połamane i chore gałęzie.
Dlaczego warto starannie przycinać drzewa owocowe?
Jabłoń |
Wczesną wiosną usuwamy jednoroczne
przyrosty, oraz gałęzie starsze niż czteroletnie. Drzewa te najlepiej owocują
na dwu-, trzy- i czteroletnich pędach |
Grusza |
Cięcie formujące przeprowadzamy od
marca. Przez kilka pierwszych lat cięcie młodych drze powinno być
umiarkowane, ale regularne |
Śliwa |
N a przedwiośniu tniemy śliwy, których
owoce dojrzewają w okresie od września do października. Drzewa owocujące w
lipcu i sierpniu, przycinamy po zbiorach. |
Brzoskwinie |
Zaczynamy przycinać od połowy kwietnia.
Zbyt wczesny zabieg powoduje choroby. Wycinamy wszystkie suche, uszkodzone
lub chore pędy. |
Porzeczki |
Przycinamy wczesną wiosną lub po
zbiorach, zostawiając 4-5 pędów jednorocznych (są oliwkowozielone) i 4-5
pędów dwu- i trzyletnich |
Borówki |
Pierwszej wiosny po posadzeniu pędy przycinamy
15-20 cm nad ziemią. Od drugiego do czwartego roku ograniczamy cięcie |
Agrest |
W marcu usuwamy martwe, zniszczone, zdrewniałe
gałęzie, odchodzące od nich pędy i niżej położone gałązki |
Przycinamy hortensję bukietową i krzewiastą. Kwitną one na nowych pędach, więc marcowe cięcie dobrze im zrobi. zdecydowane ciecie o tej porze roku ma na celu usunięcie zeszłorocznego wzrostu, by pobudzić formowanie silnych , nowych pędów.(Kiedy przycinać hortensje?)
Podczas przycinania drzew i krzewów owocowych, zwracamy uwagę na obecność zimujących szkodników. Pędy z takimi oznakami usuwamy. Usuwamy również mumie owoców.(Mumie owoców)
Wiosna to najlepszy czas na nawożenie drzewek owocowych, ponieważ potrzebują energii, aby tworzyć nowe liście, kwiaty a później dorodne owoce. Nawożenie w głównej mierze zależy od wieku drzewa, młode drzewka potrzebują innego nawożenia niż stare egzemplarze.(Jak nawozić drzewa owocowe)
Usuwamy pozostawione na zimę pędy bylin. Podobnie postępujemy z trawami ozdobnymi. Opóźnienie cięcia może skutkować uszkodzeniem młodych źdźbeł podczas przycinania.
Nisko przycinamy krzewy ozdobne kwitnące na pędach tegorocznych: tawułą japońska, gęstokwiatowa, budleja Dawida, ketmia chińska. Ich jednoroczne przyrosty skracamy nad 4-5 pąkiem.(Kiedy przycinać krzewy ozdobne), (Zimowe cięcie rdestu Auberta)
Powojniki kwitnące wcześnie i powtarzające kwitnienie latem przycinamy wiosną bardzo słabo (usuwamy pędy chore i przemarznięte). Powojniki kwitnące latem na pędach tegorocznych, przycinamy nad 2-4 pąkiem od ziemi.
Podczas siewów warto obserwować otoczenie wokół. Czasami sama przyroda daje znaki, co można już wysiewać. Np. Kwitnące krokusy są oznaką, że możemy rozpocząć siewy rzodkiewki, szpinaku czy pasternaku.(Sianie i sadzenie zgodne ze znakami przyrody)
Przed siewem warto przeprowadzić próbę kiełkowania (Próba kiełkowania). W skrócie jeśli uzyskamy poziom kiełkowania nasion niższy niż 50%, należy zakupić nowe nasiona. Idealny wynik to od 80% wzwyż.(Jak długo nasiona zachowują zdolność kiełkowania?)
Pod koniec marca (jeśli pogoda pozwala) wysiewamy nasiona warzyw korzeniowych: marchew, pietruszka, cebula. Sadzimy czosnek i cebule dymkę (warto przynieść wcześniej materiał do sadzenia do ciepłego pomieszczenia). Wcześniej możemy do gruntu wysiać groch, który wytrzymuje nieduże mrozy.
Kiedy zacząć wysiewać nasiona na rozsadę
Najczęstsze problemy z siewkami i sadzonkami
Przygotowywanie nasion do siewu
Jak długo kiełkują nasiona warzyw?
Temperatura gleby przy wysiewie warzyw i ziół
Głębokość i metody siewu warzyw
Zaprawianie nasion sokiem z aloesu
Czego nie dodawać do gleby przy produkcji rozsady
Od początku marca wysiewamy nasiona warzyw ciepłolubnych (np. pomidory) na rozsadę przeznaczoną do tunelu czy szklarni. Pod koniec miesiąca siejemy rozsadę przeznaczoną do wysadzenia w gruncie. Jeśli nie mamy w domu odpowiednich warunków (zwłaszcza właściwe oświetlenie) nie należy się z siewami spieszyć. Z każdym dniem słońce będzie na niebie wyżej i siewki wysiane później, otrzymają większą ilość światła.(Uprawa warzyw zgodna z kalendarzem księżycowym w 2021 roku. Od siewu do zbioru)
Pikujemy rozsady wysiane w lutym (Pikowanie pomidorów). Idealny moment to kiedy warzywa będą miały 1-2 liście właściwe.(Pikowanie siewek)
Najczęściej popełniane błędy przy produkcji własnej rozsady
Wysiewamy kwiaty jednoroczne: lwie paszcze, heliotrop, lewkonie, szałwie. Pikujemy kwiaty wysiane w lutym np. petunie i lobelie.(Terminy wysiewu kwiatów zgodne z kalendarzem księżycowym 2021)
Jeszcze nie jest za późno na przygotowanie gleby w inspektach, szklarniach i tunelach. W przypadku inspektów warto pomyśleć o najprostszym, naturalnym ogrzewaniu. Na spód inspektu sypiemy obornik koński. Kiedy będzie się rozkładał podniesie w inspekcie temperaturę.(Ogrzewanie inspektu)
Przygotowujemy glebę na wiosnę. Niektóre warzywa nie tolerują świeżego obornika, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie kompostu (Czym najlepiej zasilić glebę na wiosnę?). Inną dobrą metodą polepszenia struktury gleby są kwasy humusowe.(Kwasy humusowe)
Przed rozpoczęciem sezonu można zrobić prosty test gleby i dowiedzieć się jaką glebę mamy (piaszczystą, ilastą, może gliniastą).(Prosty test gleby i trójkąt glebowy)
Warto sprawdzić stan tuneli foliowych czy inspektów (Wiosenne sprzątanie szklarni i tunelu). Być może koniecznie będzie wymiana spróchniałych desek, belek, usunięcie rdzy z konstrukcji metalowych, czy w końcu wymiana (a może tylko załatanie) folii.(Budowa inspektu)
W przygotowanych już inspektach wysiewamy nowalijki: sałaty i rzodkiewkę.
Jeśli brakuje nam zieleniny na stole, to na kuchennym parapecie wysiewamy nasiona na kiełki (Kiedy nie masz kiełkownicy), (Nie tylko kiełki, czyli microgreens), lub pędzimy szczypiorek, pietruszkę.(Pędzenie szczypiorku)
Jeśli mamy czas możemy sami zrobić nasiona na taśmie (Nasiona na taśmie, zrób to sam). Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy warzywach, które wymagają późniejszego przerywania np. marchew i pietruszka.(5 zasad uprawy marchwi)
Pod koniec marca wybieramy ziemniaki do sadzenia (sadzeniaki). Umieszczamy je w ciepłym miejscu, aby puściły kiełki. Może to trwać nawet 4-6 tygodni. Będą idealne do sadzenia pod koniec kwietnia/na początku maja.
Regularnie sprawdzamy stan przechowywanych owoców, warzyw, cebul i bulw kwiatowych. Egzemplarze porażone chorobami czy gnijące, natychmiast usuwamy. Przy sprzyjającej pogodzie przechowalnie i piwnice wietrzymy.(W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa)
Podczas odwilży warto podlewać rośliny zimozielone. Przy mroźnej pogodzie korzenie mają problem z pobieraniem wody, co może prowadzić do ich uschnięcia.(Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą?)
Kiedy nie ma mrozu zdejmujemy okrycia z roślin wrażliwych na niskie temperatury. Dzięki temu je przewietrzymy i zminimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Okryć nie należy głęboko chować, mogą być jeszcze potrzebne.
Jeśli pogada pozwala zaczynamy pielęgnować trawnik. ważne, aby gleba dobrze przeschła, inaczej podczas różnych zabiegów mogą powstawać dziury. Wygrabiamy zeschnięte źdźbła, przeprowadzamy wertykulację i aerację, w końcu nawozimy nawozem azotowym.(Pielęgnowanie trawnika)
Marzec w przysłowiach ludowych
W marcu, kto siać nie zaczyna, biednyć to gospodarzyna
Nie siejesz grochu w marcu, nie masz go w garncu
W dzień świętego Kazimierza (04.03) zima do morza zmierza
Gdy w marcu grzmi, w maju śniegiem ćmi
Ile razy marzec mgłą uraczy, tyle niepogody w lecie znaczy
Gdy mróz w marcu dnia dziesiątego, jeszcze czterdzieści dni mrozu takiego
Gdy marzec deszczowy, suche lato rodzi i zasiewom szkodzi
Hilary (16.03) zapowiada, jaka pogoda w Wielkanoc przypada
Gdy na święty Józef (19.03) bociek przybędzie, to już śniegu nie będzie
Na Zwiastowanie (25.03) jaskółki się ukazują, ludziom wiosnę zwiastują
Jeżeli Kwietnia Niedziela (Palmowa 28.03) sucha, rok cały mokry, jeżeli mokra, rok suchy
Kto we Wielki Tydzień sieje, będzie miał szyćko wielgie
kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowym oknie i powiększyć |
Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania. Kolorem zielonym zaznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania. (Wpływ księżyca na rośliny)
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.
Trzecia kwadra księżyca wypada 06.03, nów 13.03, pierwsza kwadra 21.03, natomiast pełnia 28.03.
Korzystne dni w marcu:
- Zakup nasion, sadzonek: 1, 9, 12-13, 26-27
- Siew ziół: 1, 9, 14–20, 22–23, 26–27
- Wysiew kwiatów na rozsadę: 1, 9, 14–20, 26–27
- Wysiew warzyw na rozsadę: 1, 9, 14–20, 22–23, 26–27
- Pędzenie roślin na kuchennym parapecie i pobieranie zrazów do szczepień: 16–17
- Przesadzanie roślin pokojowych: 1, 14–20, 26–27
- Nawożenie rozsady i roślin pokojowych z podlewaniem: 5–9
- Zasilanie roślin nawozami stałymi: 1–2, 29
- Przycinanie drzew: 3-9, 17-18, 22-23, 24-25, 29
- Zwalczanie chorób i szkodników: 3-4, 7-11, 16-18, 24-25
- Szczepienie: 24-27
- Nie należy sadzić i siać podczas pełni 28 i nowiu 13, lepiej wstrzymać się również w czasie trzeciej kwadry 6 oraz pierwszej kwadry 21, gorsze dni na siewy to także 3-5, 10-11, 30-31
- Nie należy szczepić: 28, 30–31
- Nie należy przycinać: 28, 30-31
- Podlewanie każdego dnia oprócz: 1-2, 19-20, 28-29
mnostwo porad
OdpowiedzUsuń