Kalendarz ogrodnika czerwiec

 


Czerwiec to dla wielu już czas urlopowy i wakacyjny. Ale ogrodnik nie ma w tym okresie wytchnienia. Walka z chwastami, szkodnikami, chorobami, pielęgnacja roślin. Roboty jest mnóstwo. Ale ogród potrafi wynagrodzić nasz wysiłek sowim wyglądem. To właśnie w czerwcu często rośliny są w największym rozkwicie. Irysy, rododendrony, piwonie, ostróżki, wreszcie róże cieszą nasze oczy. Oczywiście w czerwcu przychodzi czas na pierwsze zbiory owoców, truskawek oraz czereśni.

Jeśli już jesteśmy przy owocach, to również dla ptaków są one atrakcyjne. Warto zabezpieczyć drzewa owocowe i truskawki przed niechcianymi gośćmi. Można ustawić strachy na wróble, wieszać na gałęziach odblaskowe przedmioty, okryć całe drzewo czy truskawkowy zagon siatką o drobnych oczkach lub użyć dźwiękowych odstraszaczy emitujących odgłosy ptaków drapieżnych.

Regularnie kontrolujemy drzewa i krzewy owocowe pod kątem chorób i szkodników. Choroby, zwłaszcza grzybowe będą częściej atakować przy wilgotnej aurze. Narażone najbardziej będą grusze i jabłonie. Tutaj może pojawić się parch i mączniak. Zanim sięgniemy po opryski chemiczne, zadziałajmy i profilaktycznie i zastosujmy naturalne metody, na choroby grzybowe np. oprysk z czosnku lub skrzypu. Na pewno pojawi się również sporo szkodników, przede wszystkim mszycy, która lubi atakować młode przyrosty. Tutaj może pomóc oprysk mydłem potasowym. Warto również zakładać na pnie drzew opaski lepowe, co uniemożliwi mrówkom wędrówkę po pniu i zakładanie na liściach kolonii mszyc. Na szkodniki atakujące owoce może pomóc zawieszanie na gałęziach pułapek lepowych. Nie tylko będą łapały szkodniki, ale również pomogą ocenić ich liczbę.

Opaski lepowe na drzewach owocowych

W okresie owocowania warto zapewnić drzewom i krzewom owocowym dostateczną ilość wilgoci. Ilość wody zależy od wieku roślin. Po podlaniu warto glebę wokół drzew wzruszyć a najlepiej wyściółkować.

Podczas zbiorów truskawek warto zaznaczyć sobie krzaczki, które owocowały najobficiej do późniejszego rozmnożenia. Z kolei odcinamy rozłogi przy roślinach słabszych i mniejszych, aby nie osłabiać rośliny matecznej. Podczas dojrzewania owoców nie zapominamy o regularnym podlewaniu.

Dlaczego truskawki słabo owocują

Uprawa truskawek

W sadzie warto sprawdzić drzewa szczepione wiosną. Czy szczepienie się przyjęło czy też nie.

W warzywniku wysadzamy rozsadę warzyw ciepłolubnych, pomidorów, papryk, ogórków dyni, cukinii, itd. Warto z tą czynnością się pospieszyć, aby rośliny mogły dojrzeć i wydać plony. Dosiewamy koper, sałatę, rzodkiewkę, fasolę na ciągły zbiór. Sadzimy i wysiewamy jarmuż.

Główne problemy po posadzeniu sadzonek na miejsce stałe

Sadzenie pomidorów

Błędy przy sadzeniu pomidorów (+infografika)

Co można sadzić obok pomidorów w gruncie i szklarni

Co włożyć do dołka, pod korzeń, podczas sadzenia pomidorów

Regularnie przerywamy zbyt gęste wschody warzyw wysianych w maju, szczególnie warzyw korzeniowych: marchwi, buraczków, pietruszki, ale również np. ogórków. Oczywiście ogórki można rozsadzić. Usuwamy także chwasty, aby nie konkurowały z warzywami o wodę i składniki pokarmowe. Poza tym obecność chwastów zwiększa ryzyko wystąpienia szkodników.

Pielenie chwastów

Chwasty - przyjaciel czy wróg

Dopóki łęciny ziemniaków nie są tak wysokie, że wejście między nie grozi ich połamaniem, to regularnie je obsypujemy i redlimy. Taką czynność warto wykonywać nawet raz w tygodniu, szczególnie po deszczu. Ograniczymy w ten sposób rozwój chwastów, poprawimy napowietrzenie korzeni i zadziałamy na lepszy wzrost bulw.

Pomidory zarówno w gruncie jak i pod osłonami intensywnie teraz rosną. Warto je palikować, na bieżąco podwiązywać i usuwać boczne odrosty zwane wilkami. Odrosty najłatwiej się usuwa, kiedy są jeszcze niewielkie. Kiedy są większe podczas ich odrywania istnieje ryzyko, że uszkodzimy łodygę.

Podwiązywanie pomidorów

Pielęgnacja pomidorów

Jak zapylać pomidory?

Obrywanie liści pomidorów

Dlaczego opadają kwiaty pomidorów

Pomidory bez chemii

Co wpływa na smak pomidorów

Skórka z banana, idealny nawóz pod pomidory i nie tylko

Czego brakuje pomidorom?

Dlaczego liście pomidorów żółkną

Warto również przycinać pędy ogórków, szczególnie w uprawie pod osłonami. Tutaj dodatkowo, można ogórki zapylać, bo ze względu na specyficzne warunki, ogórki w tunelach i szklarniach często gorzej owocują niż te w gruncie.

Uprawa ogórków

Dlaczego ogórki nie rosną

Dlaczego żółkną liście ogórków

Jak podlewać ogórki?

Jak zapylać ogórki

Krzywe owoce, czyli czego brakuje ogórkom?

Dlaczego ogórki słabo owocują a zawiązki żółkną

Ostanie lata są raczej suche, więc ogród, szczególnie w okresie letnim wymaga intensywnego podlewania. Warto to robić z głową, tak aby dostarczyć roślinom odpowiedniej ilości wody a przy tym wodą oszczędzać. Aby ograniczyć parowanie wody z gleby, warto nasze uprawy ściółkować.

Najlepsze materiały do ściółkowania warzyw

Warzywa również są atakowane przez choroby i szkodniki. Na ogórkach może pojawić się mączniak, na pomidorach zaraza. Warto działać profilaktycznie i wzmacniać nasze uprawy roślinnymi gnojówkami. Na szkodniki również będą skuteczne roślinne napary i wyciągi. Kiedy szkodników jest jeszcze niewiele możemy zbieracz je ręcznie np. stonkę na ziemniakach czy gąsienice na kapuście.

 Domowe i ekologiczne sposoby na mszyce

Sposoby walki ze ślimakami

Mączlik atakuje

Oprysk z sody na mączniaka

Oprysk z mleka na mączniaka

Domowe sposoby na szkodniki kapusty

Gnicie pomidorów czyli sucha zgnilizna wierzchołkowa

Oprysk z drożdży na zarazę ziemniaczaną

Choroby pomidorów:

Aby ograniczyć ryzyko chorób w uprawach pod osłonami warto tunele i szklarnie wietrzyć, aby nie było tam zbyt wilgotnego powietrza, sprzyjającego rozwoju patogenów. Zabieg wietrzenia pomoże też obniżyć temperaturę w środku podczas upałów. Ale tutaj być może konieczne będzie również zastosowanie cieniowania tuneli i szklarni wapnem, włókniną lub cieniówką.

Jak obniżyć temperaturę w tunelu i szklarni

Można jeszcze wysiewać wprost do gruntu nasiona kwiatów jednorocznych, np. szybkorosnących nagietków i maciejki.

Szybko kwitnące kwiaty, które można uprawiać z nasion

Czerwiec to dobry moment na wysianie nasion kwiatów dwuletnich na rozsadę, np. goździków, bratków, malw, stokrotek, niezapominajek.

Kiedy zaschną liście kwiatów cebulowych, np. tulipanów ich cebule wykopujemy suszymy i przechowujemy w miejscu bez dostępu światła do jesieni.

Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany kwiatów, bylin, rododendronów. 

Ogród kwiatowy dla leniwych, czyli najłatwiejsze w uprawie byliny

Podpieramy i przywiązujemy wysokorosnące kwiaty i byliny, aby ich pędy nie zostały połamane przez wiatr i silny deszcz.

Kwiaty na żywopłoty

Kwiaty letnie jako pnącza

Także kwiaty są często atakowane przez choroby i szkodniki. Na pędach mogą pojawić się np. mszyce. Baczną opieką warto otoczyć róże, na których często występują choroby grzybowe.

W czerwcu można już dzielić i przesadzać byliny, które zakończyły kwitnienie. Natomiast te byliny, które zakwitną na jesień warto teraz zasilić.

Jak zadbać o piwonie (peonie) po przekwitnięciu

Przycinamy krzewy ozdobne, które już przekwitły. Czerwiec to też idealny miesiąc na cięcie formujące żywopłotów liściastych.

Kiedy przycinać krzewy ozdobne

Warto również zadbać o trawnik. Zastosować odpowiednie nawozy, regularnie kosić i podlewać, zwłaszcza w czasie suszy.

Pielęgnowanie trawnika

Czerwiec w przysłowiach

Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje

Jeśli w Świątki (05.06) deszcz pada, wielką biedę zapowiada

Gdy deszcze w dzień Świętego Medarda (08.06) padają, do dni czterdziestu częstokroć nie ustają

Nie trzeba w czerwcu o deszcz prosić, przyjdzie jak zaczniemy kosić

Jaki dzień w Boże Ciało (16.06), takich dni potem niemało

Na świętego Gerwazego (19.06) jest w ogrodzie coś pięknego

Gdy słońce w Raka z grzmotem wschodzi, to posuchę zwykle przynosi

Jak się Janek (24.06) rozczuli, a Magdalena (22.07) go nie utuli, to będzie płakał do świętej Urszuli (21.10)

Czerwiec mokry po zimnym maju, chłopom w jesieni będzie jak w raju

Czerwiec grudniową pogodę głosi, lipiec dla stycznia wróżbę przynosi

kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i go powiększyć

Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.

W czerwcu pełnia przypada 14, nów 29, pierwsza kwadra 7 a trzecia kwadra 21. W te dni (szczególnie w czasie pełni i nowiu) najlepiej powstrzymać się od prac w ogrodzie szczególnie tych związanych z siewem i sadzeniem roślin.

Zbierać owoce na przetwory do przechowywania najkorzystniej od 1 do 6, od 8 do 13, oraz od 16 do 20 czerwca. Wymienione okresy to także korzystne dni na siewy i sadzenie warzyw, kwiatów i ziół.

Zioła do suszenia, ale także na roślinne gnojówki najlepiej zbierać od 8 do 13 czerwca.

Podlewanie ogrodu najlepiej ograniczyć w okolicach pełni, aby nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

Opryski na szkodniki i choroby najlepiej stosować po pełni a szczególnie od 21 do 29 czerwca. Są to również dobre dni do nawożenia roślin i przerywania zawiązków owoców.

Prace z glebą czyli pielenie, spulchnianie, obsypywanie i usuwanie chwastów najkorzystniej robić od 21 do 29 czerwca. 

Kalendarz można sobie pobrać i wydrukować (plik pdf). Pozdrawiam 😎

Komentarze

Prześlij komentarz