Kalendarz ogrodnika na czerwiec 2024Czerwiec, być może najpiękniejszy miesiąc w roku. Z jednej strony rośliny są już w pełni rozwinięte, soczyście, zielone, a z drugiej strony nie są jeszcze zmęczone letnimi upałami. Przede wszystkim jednak zaczynają dojrzewać owoce i czas na pierwsze zbiory i owocowe przetwory. 


Najpierw pojawiają się truskawki, a potem poziomki, porzeczki, maliny i czereśnie. Są to owoce tzw. miękkie, które nie nadają się do dłuższego przechowywania, więc trzeba je dość szybko po zbiorze przerobić na dżemy, konfitury, soki, kompoty, wina. Dla każdego coś dobrego.

Jak zbierać owoce. Od Agrestu do Wiśni

Dlaczego truskawki słabo owocują

Dlaczego owoce truskawek rosną małe i drobne

Jak, kiedy i czym ściółkować truskawki

6 naturalnych sposobów na robaczywe czereśnie


Nie tylko my lubimy te pierwsze owoce. Duże zagrożenie dla czereśni a czasami i nawet truskawek stanowią ptaki, oczywiście szpaki, ale często też wróble czy kawki. Dlatego warto chronić przed nimi nasze uprawy, wieszając w koronach drzew puszki, butelki, elementy odblaskowe czy też okrywać rośliny siatką lub stosować odstraszacze dźwiękowe.

Kolejni amatorzy owoców to owady i larwy owadów. Nasionnica trześniówka powoduje robaczywienie czereśni, sporo zagrożenie stanowią również owocówka jabłkóweczka i śliwkóweczka. Dlatego warto w koronach drzew wieszać pułapki lepowe i feromonowe a na pniach zakładać opaski lepowe lub z papieru falistego w celu wyłapania szkodników.

Szkodniki i choroby w czerwcowym ogrodzie

Opaski lepowe na drzewach owocowych

Im częściej pada, tym groźniejsze stają się choroby roślin sadowniczych, szczególnie parch jabłoni i gruszy oraz mączniak jabłoni. Mączniak może też pojawić się na agreście. Na owocach truskawek może zagościć szara pleśń. Warto profilaktycznie opryskiwać drzewa preparatami miedziowymi (np. Miedzianem).

Oprysk z mleka na mączniaka

Porażone przez choroby i szkodniki owoce, także te opadłe powinniśmy zbierać i niszczyć. Można je również zakopać głęboko, ale z dala od sadu. Podobnie należy postąpić z wyciętymi pędami porażonymi przez mączniaka lub zaatakowanymi przez mszyce.

Czerwiec to właściwy moment na przerzedzanie zawiązków owoców. Najczęściej taki zabieg stosuje się na jabłoniach, czasami na gruszach, rzadziej na śliwach. Co daje przerzedzenie? Reguluje owocowanie, zapobiega owocowaniu przemiennemu, zapobiega drobnieniu owoców i polepsza ich jakość. Lepiej zebrać kilka jabłek dużych i słodkich, niż kilkanaście, ale małych i kwaśnych.

Przerzedzanie zawiązków owoców


Kontynuujemy sadzenie warzyw ciepłolubnych do gruntu: pomidorów, papryki, ogórków, dyni, cukinii, arbuzów. Dalej można jeszcze sadzić kapustę oraz por i seler.

Jak głęboko i w jakiej rozstawie sadzić rozsadę warzyw

Co włożyć do dołka, pod korzeń, podczas sadzenia pomidorów

Kiedy rozsada ogórków nadaje się do sadzenia

Dlaczego ogórki nie rosną

Dlaczego żółkną liście ogórków

Jak podlewać ogórki?

Ściółkowanie ogórków

Jak powinna wyglądać dobra sadzonka pomidora

Jak sadzić wyciągniętą rozsadę pomidorów

Dlaczego warto sadzić aksamitki obok pomidorów

Główne problemy po posadzeniu sadzonek na miejsce stałe

Co 1-2 tygodnie dosiewamy koper i fasolkę szparagową, aby wydłużyć zbiór. Można także siać jeszcze buraczki ćwikłowe z przeznaczeniem do przechowywania. Pamiętajmy, że siane teraz warzywa będą potrzebowały regularnego podlewania.

W temacie podlewania, to warzywa najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem, ta druga pora jest szczególnie korzystna dla ogórków. Najlepiej podlewać ogrzaną wodą, a nie zimną prosto z wodociągu. Dlatego warto ustawić sobie w słonecznym miejscu i w nich zgromadzić wodę, aby się ogrzała.

Jak podlewać podczas upału

Przerywamy zbyt gęste wschody warzyw wysianych w maju. Przyda się to na pewno warzywom korzeniowym marchwi, pietruszce i buraczkom. A być może także ogórkom, jeśli siane do gruntu powschodziły zbyt gęsto.

Jak uprawiać marchewki, aby nie były gorzkie

Trzeba zadbać o pomidory. Regularnie je podwiązywać i usuwać boczne odrosty tzw. wilki. Najlepiej je wyłamywać jak tylko da się je uchwycić palcami. Kiedy robią się większe, nie idzie to już tak łatwo i trzeba sięgnąć po sekator.

Na ile pędów uprawiać pomidory

Błędy przy sadzeniu pomidorów (+infografika)

Dziwny kwiat pomidora, czyli o kwiatach staśmionych

Czego brakuje pomidorom?

Co zrobić z liśćmi, które wyrastają na gronach kwiatowych pomidorów


Na warzywach również mogą pojawić się szkodniki. Mszyce na koprze, mączlik na kapuście, stonka na ziemniakach (uwaga może pojawić się też na pomidorach), śmietki w korzeniach kapusty i cebuli a w korzeniach marchwi połyśnica marchwianka.

Domowe sposoby na szkodniki kapusty

Sposoby na mączlika

Powoli pustoszeją także grządki obsiane wiosną rzodkiewką, sałatą, szpinakiem. Takie miejsca można obsiać nawozami zielonymi, aby nie stały puste.

Jaki nawóz zielony (poplon) wybrać

W czerwcu można wysiewać jarmuż na rozsadę, będzie do posadzenia w lipcu. Do zimy zdąży się jeszcze dobrze rozrosnąć.

Warto zwrócić uwagę czy czosnek nie zaczyna już kwitnąć. Kwiatostany należy usuwać, kiedy zaczną się zwijać (jak świński ogonek), co pozytywnie wpływa na rozwój części podziemnej, czyli główki.

Czy należy usuwać kwiatostany czosnku?

Warto warzywa zasilać roślinnymi gnojówkami. Najpopularniejsza jest oczywiście gnojówka z pokrzyw, chociaż nie zaleca się jej dawać pod rośliny cebulowe i fasolę. Świetnie sprawdza się też gnojówka z żywokostu.

Gnojówka i "sok" z żywokostu

Po intensywnym deszczu, ale też po częstym podlewaniu gleba pomiędzy warzywami staje się zbita, co utrudnia wzrost i dostęp powietrza do korzeni, dlatego warto ją spulchniać. Nie zaszkodzi też ściółkowanie.

Najlepsze materiały do ściółkowania warzyw

Obsypania będą wymagały ziemniaki. Ważna czynność, która nie dość, że pomaga pozbyć się chwastów, to również korzystnie wpływa na rozwój bulw.

Zbieramy zioła, najbardziej wartościowe są te przed kwitnieniem, chociaż taki skrzyp najbogatszy w krzemionkę jest dopiero w sierpniu. Zioła najlepiej zbierać przed południem po obeschnięciu rosy.

W czerwcu pojawiają się także upały, przez które temperatura w tunelach i szklarniach potrafi być niebezpieczna dla roślin, m.in. pogarsza wiązanie owoców. Dlatego warto spróbować chociaż trochę temperaturę pod osłonami obniżyć.

Jak obniżyć temperaturę w tunelu i szklarni ?


Wykopujemy tulipany, kiedy liście zżółkną a 1/3 łuski na cebulach zbrązowieje. Pozostawione w ziemi przez kilka lat cebule drobnieją, a rośliny nadmiernie się zagęszczają. Wykopane cebule pozostawiamy do wyschnięcia w ciepłym i przewiewnym miejscu, ale bez dostępu słońca. 

Dalej sadzimy rozsadę kwiatów jednorocznych. Można też wysiewać bezpośrednio do gruntu nasiona smagliczki, rezedy, nagietków czy groszku pachnącego.

Czerwiec to dobry moment, aby wysiać na rozsadę kwiaty dwuletnie m.in. bratki, stokrotki, goździki. Natomiast bezpośrednio do gruntu można siać np. malwy czy naparstnice.

Wysokie byliny i kwiaty (np. dalie i mieczyki) często wymagają podwiązania i palikowania, aby nie leżały na ziemi po deszczu, czy też, aby po prostu wiatr ich nie połamał.

Czerwiec to dobry miesiąc, aby przyciąć żywopłoty liściaste.

Ścinamy przekwitłe kwiatostany bylin np. szałwii, ostróżki, kocimiętki, co sprawi, że zakwitną ponownie. Usuwamy także przekwitłe kwiaty piwonii, rododendronów, róż i lilaków.

Jak zadbać o rododendrony (różaneczniki) po przekwitnięciu

Dlaczego piwonia nie kwitnie - infografika

Mrówki na piwoniach


Czerwiec w przysłowiach:

W czerwcu się pokaże, co nam Bóg da w darze

Na święty Antoni (13.06) pierwsza się jagódka zapłoni

Na świętego Wita (15.06) zboże zakwita

Kto nie posadzi ogórek do Wity (15.06) ten będzie bity

Jak w czerwcu pogoda służy, rolnik tylko oczy mruży

Kiedy z Janem (24.06) przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszczeKalendarz można pobrać tutaj (plik pdf)

Legenda do kalendarza:

Symbolem liścia oznaczono kwadrę liścia, najlepsze dni do siewu sadzenia i zbioru roślin liściowych: np. sałaty, kapusty, szpinaku, jarmużu, kopru 

Symbolem owocu oznaczono kwadrę owocu, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin owocujących nad ziemią: np. roślin strączkowych, pomidorów, ogórków, zbóż, ziół, drzew i krzewów owocowych, kwiatów, zbioru nasion oraz wykonywania rozmaitych przetworów od dżemów po nalewki

Symbolem korzenia oznaczono kwadrę korzenia, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin plonujących pod ziemią; np. warzyw korzeniowych, ale również kwiatów cebulowych i bylin wieloletnich

Symbolem łopatki oznaczono kwadrę uprawy, najlepsze dni pracy z glebą: przekopywania, uprawiania, spulchniania, nawożenia, a także do niszczenia chwastów i zwalczania szkodników. To również dobry czas na zbiór roślin korzeniowych do przechowywania.

Symbolem konewki oznaczono najlepsze dni do podlewania.

W czerwcu  nów księżyca przypada 6, pierwsza kwadra 14, pełnia 22 a trzecia kwadra 28. To szczególnie niekorzystne dni na prace ogrodowe związane z siewem, sadzeniem i zbiorem roślin.

Siewów, sadzenia i zbiorów nie zaleca się także w kwadrze uprawy 01.06-05.06 oraz 29.06-30.06. Za to są to korzystne dni na prace pielęgnacyjne w ogrodzie m.in. usuwanie chwastów, uprawa gleby, zwalczanie chorób i szkodników.

Siać, sadzić, zbierać rośliny owocujące (warzywa dyniowate, paprykę, pomidory), zbierać owoce w sadach, wysiewać i sadzić kwiaty jednoroczne i dwuletnie, zbierać zioła najkorzystniej 15.06-21.06. Dobre dni 07.06- 13.06 oraz 23.06-27.06.

Siać, sadzić (np. kapustę, sałatę), zbierać rośliny liściowe  najkorzystniej 07.06-13.06. Dobre dni 15.06-21.06 oraz 23.06-27.06.

Siać (np. buraczki), sadzić, zbierać (m.in. wykopywać cebule tulipanów) rośliny korzeniowe najkorzystniej 23.06-27.06. Dobre dni 07.06-13.06 oraz 15.06-21.06.

Komentarze

  1. a czym najlepiej zwalczyć stonkę na pomidorach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno zbierać dorosłe osobniki i niszczyć złożone jaja. Larwy które się wylęgną można posypywać mączką bazaltową, ewentualnie popiołem. W ostateczności można opryskać środkiem owadobójczym np. Mospilanem

      Usuń

Prześlij komentarz