Kalendarz ogrodnika sierpień

Sierpień to owocny czas dla ogrodników. W tym miesiącu zaczynamy zbierać owoce naszej pracy.(Kiedy zbierać warzywa, aby były najlepsze i najsmaczniejsze) Poza tym jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia.
Ogród warzywny
Dojrzewają uprawy roślin ciepłolubnych zarówno w gruncie jak i w szklarni. Ogórki osiągają szczyt owocowania. Można pomyśleć o ich kiszeniu czy konserwowaniu. Pomidory i papryki również coraz aktywniej się czerwienią. Ich owoce trafiają na stół. W połowie sierpnia należy pomidory ogłowić, tzn. uciąć wierzchołek wzrostu, aby wszystkie siły roślina skupiła na owocach, a nie na dalszym wzroście. Czynimy to zarówno w uprawie gruntowej jak i pod osłonami. Uważnie oglądamy liście naszych pomidorów, sierpień sprzyja pojawieniu się chorób grzybowych, zwłaszcza zarazy ziemniaczanej. Ogórki, pomidory i papryki regularnie podlewamy i dokarmiamy.
Wykopujemy czosnek, zarówno ten sadzony na zimę jak i wiosenny. Wiążemy w pęczki i wieszamy w przewiewnym, zacienionym miejscu do wyschnięcia.(Kiedy wykopywać czosnek?) Kiedy szczypior cebuli stanie się żółty i zaschnie, bierzemy się za jej wykopywanie. Wybieramy słoneczny dzień i wykopane cebule pozostawiamy na grządkach przez następne 3-4 dni do wyschnięcia.(Zbiór i przechowywanie cebuli
W sierpniu możemy wysiewać rzodkiewkę, szpinak, sałatę, koper i inne rośliny szybko dojrzewające. Już we wrześniu znów będziemy cieszyć się smakiem np. rzodkiewki.
Na puste grządki wysiewamy rośliny na nawóz zielony: gorczycę, facelię, żyto, itd.(Rośliny na nawóz zielony
W drugiej połowie sierpnia zaczynamy wykopywać wczesne ziemniaki. Dobrze jest 10 dni przed kopaniem skosić łęciny, praca będzie później łatwiejsza (Kiedy kopać ziemniaki?).
W sierpniu sprzątamy i wietrzymy piwnice i magazyny, gdzie będziemy przechowywać zbiory.
Sad
Podpieramy gałęzie obciążone owocami jabłek, gruszek i śliwek. W miarę dojrzewania letnich odmian tych roślin, konieczne jest szybkie zbieranie owoców. Nie przechowują się dobrze przez dłuższy czas.
Zbieramy późne odmiany porzeczek i agrestu. Krzewy zasilamy nawozami potasowo-fosforowymi. Nie nawozimy już azotem, który może spowodować odrastanie pędów, które do zimy nie zdążą zdrewnieć i przemarzną.
Truskawki po zbiorach przycinamy, usuwamy wszystkie stare, chore i pożółkłe liście. Usuwamy również odrosty, bo obciążają roślinę mateczną. Truskawki zasilamy nawozami azotowymi, aby przed zimą wytworzyły dużo masy zielonej.(Co zrobić z truskawkami po zbiorach?) W połowie sierpnia sadzimy nowe sadzonki truskawek.(Sadzenie truskawek)
Ogród kwietny
Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany. Dzielimy i przesadzamy byliny (te, które już przekwitły): lilie, piwonie, irysy, floksy, itd.
Rośliny dwuletnie wysiane na początku lata (fiołki, malwy, goździki, stokrotki) sadzimy na  miejsce stałe.
W ostatniej dekadzie sierpnia sadzimy kwiaty wiosenne: krokusy, przebiśniegi, szafirki, tulipany czy hiacynty.
W drugiej połowie sierpnia zbieramy nasiona kwiatów jednorocznych np. nagietka i aksamitki.

Sierpień w przysłowiach ludowych
Pogoda na Nikodema (03.08) - cały miesiąc deszczu nie ma
W pierwszym tygodniu sierpnia spieka, zima ciężka, śnieżna i długa nas czeka
W Przemienienie Pańskie (06.08) są burze szatańskie
Gdy sierpień w upały zbywa lato długie zwykle bywa
Gdy Wawrzyniec (10.08) i Bartłomiej (24.08) pogodą dopisują, piękną jesień obiecują
Gdy na Wniebowzięcie Panny (15.08) ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje
Gdy słońce z grzmotem w znak Panny wchodzi, zapowiedź to niepogody długiej i powodzi
Bartłomiej (24.08) ukazuje, jaka jesień następuje
Dużo grzybów sierpniowych, dużo zawiei śniegowych
Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na wrzesień wypada

Kolorem zielonym oznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania
Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania, ze względu na wpływ księżyca. (Wpływ księżyca na rośliny)
Pełnia księżyca wypada 03.08, trzecia kwadra 11.08, nów 19.08. pierwsza kwadra 25.08.
Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.


 

Komentarze

Prześlij komentarz