Kalendarz ogrodnika wrzesień

 


Wprawdzie wrzesień to jeszcze letni miesiąc, jednak pogoda lubi już pokazywać swoje jesienne oblicze. Może częściej padać a temperatury są już niższe, wzrasta ryzyko przygruntowych przymrozków. Należy więc zabrać się zdecydowanie do zbiorów, szczególnie warzyw korzeniowych i ciepłolubnych. Powoli zbliżamy się do końca sezonu wegetacyjnego i należy zacząć przygotowywać ogród do zimy.

W sadzie zbieramy późne odmiany jabłoni, grusz i śliw. Właśnie te późniejsze odmiany lepiej się przez zimę przechowują, ale należy zadbać o odpowiednie miejsce dla nich.

Zbiór i przechowywanie owoców

Po zakończonym owocowaniu gleba wokół drzew i krzewów staje się uboga. Należy ją zasilić. Raczej powinniśmy zrezygnować z azotu a dostarczyć na jesień potas i fosfor. Zawsze dobrze sprawdza się kompost rozsypany wokół pni. Ponadto glebę można podsypać popiołem drzewnym.

Nawożenie porzeczek obierkami ziemniaków

Jesienią, zanim liście opadną, z drzew owocowych zaczynają schodzić szkodniki, aby przezimować w glebie. Na pniach można założyć opaski lepowe, lub z papieru falistego, aby je wyłapać.

Opaski lepowe na drzewach owocowych

Przed zimą warto wszystkie drzew i krzewy owocowe obficie podlać, szczególnie po suchym lecie. Najlepiej jednak zrobić to kiedy większość liści już opadnie. 

Jeśli jeszcze nie przycięliśmy drzewek owocujących latem (wiśni, czereśni, itd.) to ciągle można to zrobić. Poza tym przeprowadzamy w sadzie cięcia sanitarne - usuwamy chore, połamane i uschnięte gałęzie. Zbieramy spady owoców i ich mumie, które mogą być siedliskiem chorób i szkodników. Takie owoce należy zniszczyć.

Dlaczego warto starannie i dokładnie przycinać drzewka owocowe

Mumie owoców

Jesień to najlepszy czas na sadzenie nowych drzew, nie tylko owocowych, ale i ozdobnych. W powietrzu i glebie jest więcej wilgoci, co ułatwi przyjęcie się nowych nasadzeń. Jeśli planujemy sadzenie, warto kilka tygodni wcześniej przygotować stanowisko, dół i wypełnić go kompostem, nawozami, lub po prostu lepszą ziemią.

Jesienne sadzenie drzew

Prawidłowy dół do sadzenia drzew

Do kiedy można sadzić drzewa

Przycinamy maliny. Najpierw letnie, które już zakończyły owocowanie (usuwamy pędy zdrewniałe, brązowe) a później te jesienne, powtarzające owocowanie (ścinamy wszystkie pędy przy ziemi).

Przycinanie malin letnich

Rozmnażanie i sadzenie malin letnich

Cięcie i rozmnażanie malin jesiennych

We wrześniu kontynuujemy sadzenie i rozmnażanie truskawek i poziomek. O starsze krzaki też warto zadbać, aby odwdzięczyły się w przyszłym roku obfitymi plonami.

Co zrobić z truskawkami po zbiorach

Sadzenie truskawek

Zgrabiamy wszystkie zdrowe opadłe liście. Można zrobić z nich np. ziemię liściowe. Dobrym pomysłem jest też danie liści na spód przy zakładaniu podwyższonych grządek. Oprócz liści możemy dodać również przycięte gałęzie czy skoszoną trawę.

Jak zrobić ziemie liściową

Zakładamy grządkę podwyższoną

Zbieramy warzywa korzeniowe, szczególną uwagę zwracamy na ziemniaki. Jeśli łęciny już uschły, nie ma co zwlekać z wykopywaniem. Często ziemniaki mogą być atakowane przez drutowce. Na wykopki dobrze wybrać sobie kilka dni ładnej, bezdeszczowej pogody, aby ziemniaki dobrze obeschły.

Co można zasiać po ziemniakach

Kiedy kopać ziemniaki

Dlaczego ziemniaki rosną małe

Dlaczego korzenie marchwi są zniekształcone, rozdwojone, itd.

5 zasad uprawy marchwi

Przechowywanie warzyw zimą

W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa

Jeśli są zapowiadane przymrozki, warto warzywa okryć włókniną, aby nie zmarzły. Zamykamy również szklarnie i tunele foliowe na noc. Często zdarza się tak, że przymrozki są chwilowe a później wraca ciepła pogoda. Szkoda byłoby już zakończyć uprawę z powody krótkotrwałego obniżenia temperatury.

Jak chronić rośliny przed przymrozkami

Opuszczone grządki warto obsiać poplonem. Do najpopularniejszych nawozów zielonych należy gorczyca, która działa fitosanitarnie. Można wysiać nawet zwykłe żyto, które ma tą zaletę, że przez zimę nie zmarznie (zapobiegnie erozji gleby z powodu mrozu) i będzie je można przekopać dopiero na wiosnę. Oprócz wymienionych zalet można jeszcze dodać, że nawozy zielone znakomicie tłumią wszelkie chwasty.

Jaki poplon wybrać

Jeśli nie planujemy wysiać poplonu, warto glebę zasilić obornikiem, kompostem i przekopać. Jeśli gleba tego wymaga można ją zwapnować. Nie zaleca się równoczesnego wapnowania i zasilania obornikiem. w takim przypadku należy odczekać minimum 40 dni od rozrzucenia wapna do rozrzucenia obornika.

Zwracamy uwagę na warzywa ciepłolubne, w szczególności na pomidory w gruncie. Przymrozki je niestety niszczą. Przed zmianą pogody warto zebrać owoce (również te niedojrzałe) i przenieść do pomieszczenia gdzie będą dojrzewać. Można również wykonać z nich przetwory (nawet z tych zielonych). 

Kilka sposobów na dojrzewanie zielonych pomidorów

Kiedy zbierać i jak przechowywać dynie

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów, papryki i dyni

Pozyskiwanie nasion pomidorów przy pomocy fermentacji 

Pozyskiwanie nasion ogórków

Choroby pomidorów:

Dlaczego pomidory pękają

Pomidory bez chemii

Co wpływa na smak pomidorów

Czego brakuje pomidorom?

Oprysk z sody na mączniaka

Oprysk z mleka na mączniaka

Pozyskiwanie nasion dyni

Jeśli zakończyliśmy już uprawę pod osłonami, warto tunel i szklarnie odkazić, umyć powierzchnie i dokonać drobnych napraw. Z drugiej strony takie puste pomieszczenia idealnie nadają się na późny wysiew warzyw krótkiego dnia: rzodkiewki, sałaty, szpinaku, rukoli.

Odkażanie szklarni, tunelu foliowego siarką

Poplon w tunelu foliowym i szklarni

Zaczynamy zbierać późne odmiany kapusty do kiszenia. Te które pozostają jeszcze na grządkach regularnie sprawdzamy pod kątem szkodników. Kiedy jest sucho podlewamy. Jednak kiedy często pada, z nadmiaru wilgoci kapusta może pękać. Warto wtedy obkopać kapustę dookoła, aby poprzecinać drobne korzenie i zmniejszyć w ten sposób dopływ wody do kapuścianych głów.

Jak przechowywać kapustę przez zimę

Czy obrywać dolne liście kapusty

Sadzimy cebule kwiatów kwitnące wiosna i latem. Warto pamiętać o jednej zasadzie, aby sadzić cebule na trzykrotną głębokość ich wysokości.

Sadzenie tulipanów

Jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią (tabela)

Dzielimy przesadzamy i sadzimy byliny. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy roślinami, gdyż w przyszłości się rozrosną.

Kiedy odmładzać byliny

Jak przycinać byliny przed zimą

Na miejsce stałe sadzimy rozsadę kwiatów dwuletnich: bratków, naparstnic, goździków, itd.

Wykopujemy cebule i kłaczą kwiatów, które nie zimują w gruncie: pacioreczników, mieczyków, dalii, itd.

Jakie kwiaty cebulowe należy wykopać przed zimą

Zbieramy nasiona kwiatów jednorocznych. Po wysuszenie najlepiej przechowywać je w papierowych torebkach.

Kwiaty ciągle jednak zdobią nasze ogrody (dopóki nie zmarzną) a za chwile zaczną kwitnąć astry i chryzantemy. Dlatego, aby wydłużyć kwitnienie regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany kwiatów i bylin. Szczególnie przy długotrwałych deszczach pozostawione na roślinie uschłe kwiaty mogą być źródłem chorób.

Zarówno rabaty kwiatowe jak i trawnik nawozimy nawozami jesiennymi, pozbawionymi azotu. Trawę kosimy trochę wyżej, niż czyniliśmy to w sezonie, zresztą teraz już wolniej odrasta.

Wrażliwe na chłody ozdobne rośliny uprawiane w pojemnikach przenosimy do pomieszczeń. Te posadzone do gruntu, należy wykopać, umieścić w pojemniku i również schować w miejsce, gdzie nie zagrozi im zimno.

Zimowanie roślin pojemnikowych

Przygotowujemy pelargonie do zimowania. Skracamy ich pędy o 2/3. Z wierzchołków możemy zrobić nowe sadzonki.

Zimowanie pelargonii

Rozmnażanie pelargonii

Czy można ponownie wykorzystać ziemię z doniczek

Jak przechowywać doniczki przez zimę

Wrzesień w przysłowiach

Dzień świętego Idziego (01.09), gdy się wypogodzi, cztery niedziele potem pogodą dogodzi

Szron wrześniowy i pajęczyny po ziemi, są snadź znakiem tęgiej zimy

Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie

Jeśli w Maryi Narodzenie (08.09) nie pada, to sucha jesień się zapowiada

Gdy grzyby wielkie korzenie mają, wielką zimę zapowiadają

Jeśli na świętego Prota (11.09) jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima (30.09) deszczyk jest, albo go ni ma

Czym dłużej jaskółki we wrześniu zostają, tym dłużej piękne i jasne dni bywają

Jaką pogodę na nowiu da wrzesień, taka bywa zwykle przez całą jesień

Na Mateusza (21.09) słońce grzeje, po Mateuszu wiatr ciepło wywieje

Gdy Kleofas (25.09) we mgle chodzi, mokrą zimę zwykle zrodzi

We wrześniu, gdy tłuste ptaki, srogo się zima da ludziom we znaki

Jeśli nie odlecą ptaszki do Michała (29.09), do Wigilii zima nie nastąpi trwała

kliknij tutaj aby otworzyć kalendarz w nowym oknie i powiększyć


 Nów księżyca wypada 07.09, pierwsza kwadra 13.09, pełnia 21.09, natomiast 3 kwadra 29.09.

Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania. Kolorem zielonym zaznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania. (Wpływ księżyca na rośliny)

Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.

Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.

Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.

Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.

Zbiór ziemniaków i warzyw korzeniowych najlepiej przeprowadzać do 6 i po 22 września. Pozyskane w tych dniach plony będą najbardziej wartościowe i będą się dobrze przechowywać.

Zbieranie owoców, warzyw, ziół, nasion i kwiatów najlepiej wykonywać od połowy miesiąca do 20.09.

W dniach od 8.09 do 20.09 najlepiej wykonywać wszelkie przetwory. Później dobry czas również od 22.09 do 28.09.

Rozdzielać i sadzić byliny, kwiaty, zioła, kwiaty cebulowe i czosnek po pełni do 29.09. To również dobry czas na ukorzenianie sadzonek np. pelargonii.

Najlepszy czas na sadzanie i przesadzanie roślin zimozielonych i wrzosów od 14.09 do 20.09.

Podlewanie roślin zimozielonych przed zimą najlepiej zacząć po nowiu.

Nawożenie gleby (obornik, kompost) najlepiej wykonywać od 01.09 do 07.09 oraz od 29.09. To także dobre dni na przekopywanie, wzruszanie gleby, usuwanie chwastów i tępienie szkodników.

Kalendarz można sobie wydrukować. Idealnie mieści się na kartce A4. Pozdrawiam 🙂

 

Komentarze