Lipiec - słońce, lato, wakacje i sporo pracy w ogrodzie. To właśnie ten miesiąc zaczyna wynagradzać włożony wcześniej trud. Ogród ozdobny cieszy oko, bo kwitnie mnóstwo kwiatów, zwłaszcza jednorocznych. Natomiast z sadu i warzywnika zbieramy wczesnoletnie owoce i pierwsze plony z warzyw.
Na początek zachęcam do pobierania listy letnich prac w ogrodzie (plik pdf do druku).
Zbieramy owoce z sadu: czereśnie, wiśnie, porzeczki, maliny, borówki, wczesne odmiany jabłek. Szkoda, że tych owoców nie da się długo przechowywać, więc pozostaje zjadać je na bieżąco i robić przetwory: dżemy, kompoty, susze, wina, czy nalewki.
Kończą się zbiory truskawek. 2-3 tygodnie po zbiorach, wygrabiamy ściółkę, odchwaszczamy i ścinamy liście dwu- i trzyletnich truskawek na wysokość 5-8 cm. Taki zabieg wpływa na zdrowotność roślin i sprzyja formowaniu się pąków kwiatowych w przyszłym sezonie. Czteroletnie krzaczki truskawek natomiast likwidujemy, bo ich plon będzie znacząco spadał.
Co zrobić z truskawkami po zbiorach
Jeśli chcemy truskawki rozmnożyć to zostawiamy ich rozłogi (najlepiej te odrastające od dużych, zdrowych krzaczków, które miały okazałe owoce). Czekamy aż rozłogi się ukorzenią następnie je odcinamy i już pod koniec miesiąca można przystąpić do ich sadzenie we właściwe miejsce. Odcinamy rozłogi jak tylko się pojawią od młodych truskawek, mających rok, bo takie rozłogi tylko osłabiają roślinę.
Na pniach jabłoni, grusz i śliw zakładamy opaski z papieru falistego w celu wyłapania larw owocówki jabłkóweczki i owocówki śliwkóweczki. Opaski kontrolujemy co kilkanaście dni.
Podpieramy konary drzew owocowych obciążone owocami. W późniejszym terminie, dodatkowy ciężar może spowodować ich wyłamanie.
Po zbiorach wycinamy pędy malin dwuletnich na których były owoce. Glebę wokół malin odchwaszczamy i nawozimy np. kompostem a następnie ściółkujemy. Pozostałe pędy (na których w przyszłym roku będą owoce) przywiązujemy np. do drutu.
Rozmnażanie i sadzenie malin letnich
Dla bardziej wtajemniczonych ogrodników, ale też dla tych którzy chcieliby tej metody spróbować, lipiec do najlepszy moment na okulizację drzew owocowych.
Wykonujemy cięcie prześwietlające jabłoni, usuwamy drobne gałązki, które mogą zacieniać dojrzewające owoce.
Przy deszczowej aurze zwracamy uwagę na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych np. parcha i mączniaka, zwłaszcza na jabłoniach i gruszach. Porażone mącznikiem pędy najlepiej wycinać. Młode pędy mogą zasiedlać mszyce. W tym przypadku pomaga oprysk mydłem ogrodniczym i zakładanie na pniach opasek lepowych (bariera dla mrówek!). Zbieramy także z pod drzew i niszczymy opadłe owoce, które mogą być siedliskiem zarówno chorób jak i szkodników.
Niektóre zagony w warzywniku zaczynają już pustoszeć. Glebę do razu po zbiorach zasilamy kompostem i wysiewamy następne warzywa np. sałatę, buraczki, fasolkę, koper, sadzimy rozsadę jarmużu. Wszelkie wysiane warzywa należy obficie podlewać, aby uzyskać dobre wschody, zwłaszcza co jest ważne zwłaszcza przy upalnej pogodzie.
Dlaczego liście buraków ćwikłowych zmieniają kolor
Dlaczego korzenie marchwi są zniekształcone
Na pustych zagonach można też wysiewać nawozy zielone, np. gorczycę, które przekopiemy bliżej jesieni.
Wykopujemy czosnek, a po połowie miesiąca cebulę sadzoną z dymki i wczesne odmiany ziemniaków. Czosnek po wykopaniu dosuszamy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu bez dostępu słońca. Natomiast cebulę pozostawiamy do doschnięcia na zagonach.
Dlaczego czosnek nie tworzy ząbków
10 sposobów przechowywania czosnku w domu
Przy suchej i upalnej pogodzie regularnie podlewamy warzywa większą ilością wody. Szczególną uwagę zwracamy na ogórki, które wody potrzebują dużo i na jej brak mogą reagować zmniejszeniem plonu, więdnięciem liści, oraz niekształtnymi owocami. Najlepiej unikać podlewania w najcieplejszym momencie dnia, czyli między godziną 10 a 16. Najkorzystniej podlewać rano lub wieczorem, używając przy tym ogrzanej na słońcu wody.
Dlaczego żółkną liście ogórków
Krzywe owoce, czyli czego brakuje ogórkom?
Dlaczego ogórki słabo owocują a zawiązki żółkną
Przed słońcem i wysoką temperaturą chronimy uprawy w tunelach i szklarniach. Wietrzenie upraw pod osłonami to podstawa. Poza tym, aby choć trochę obniżyć temperaturę można szklarnię nakryć białą włókniną, siatką cieniującą lub pobielić.
Jak obniżyć temperaturę w tunelu i szklarni
10 zasad podlewania - infografika
Lipiec to nie tylko upały, lecz również deszcz, często ulewny. Po takim dużym opadzie gleba staje się mocno zbita. Warto wtedy wierzchnia warstwę gleby spulchnić, aby napowietrzyć korzenie roślin. Przy okazji pozbędziemy się chwastów. Aby uchronić glebę prze takim zbiciem, warto wszelkie nasze uprawy wyściółkować.
Najlepsze materiały do ściółkowania warzyw
Jeśli deszcz to i ryzyko chorób grzybowych, zwłaszcza na pomidorach. Przez cały sezon profilaktycznie warto rośliny opryskiwać naturalnymi preparatami: drożdżami, mlekiem, wyciągami z roślin (np. skrzypu czy czosnku) i podlewać roślinnymi gnojówkami.
Domowe i ekologiczne sposoby na mszyce
Gnicie pomidorów czyli sucha zgnilizna wierzchołkowa
Oprysk z drożdży na zarazę ziemniaczaną
Choroby pomidorów:
Jeśli choroby to i szkodniki. Szczególną uwagę należy zwrócić na warzywa kapustne. Przy suchej i ciepłej pogodzie na spodniej stronie liści pojawia się w dużej ilości mączlik. W lipcu te warzywa są także atakowane przez bielinka kapustnika.
Domowe sposoby na szkodniki kapusty
Regularnie podwiązujemy pomidory i usuwamy zbędne boczne pędy z kotów liści (tzw. "wilki"). Kiedy owoce zaczną osiągać odpowiednią wielkość, usuwamy również stopniowo wszystkie liście pod pierwszym gronem. Zapewni to lepszy przewiew. Rzecz szczególnie ważna pod osłonami.
Dlaczego opadają kwiaty pomidorów
Skórka z banana, idealny nawóz pod pomidory i nie tylko
Dlaczego liście pomidorów żółkną
Przy upalnej pogodzie nie zapominamy o podlaniu pryzmy kompostowej.
Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany bylin i kwiatów, dzięki czemu zachęcamy roślinę do ponownego kwitnienia. Oczywiście część kwiatostanów można zostawić w celu zebrania nasion.
Jak przycinać bazylię, aby się rozrosła
Na początku miesiąca można jeszcze wysiewać nasiona kwiatów dwuletnich na rozsadę: bratki, malwy, goździki, niezapominajki, itd. Sadzimy na miejsce stałe rozsadę kwiatów dwuletnich wysianą w czerwcu.
Dzielimy i przesadzamy byliny np. żagwin, macierzankę, zawciąg, itd. a w szczególności kosaćce. Letnia, upalna pogoda sprzyjająca takim pracom nie jest, dlatego rośliny po przesadzeniu obficie podlewamy i dbamy, aby miały stale wilgotno.
Ogród kwiatowy dla leniwych, czyli najłatwiejsze w uprawie byliny
Jak zadbać o piwonie (peonie) po przekwitnięciu
Do połowy lipca kończymy wykopywanie cebul tulipanów. Natomiast połowa lipca to dobry moment na wykopanie cebul narcyzów i hiacyntów. Cebule sortujemy i dusaszamy w pomieszczeniu bez dostępu słońca.
Sprawdzamy mieczyki czy nie zostały zaatakowane przez choroby wirusowe (zahamowanie wzrostu, przebarwienia na liściach). Porażone wykopujemy i palimy lub głęboko zakopujemy.
Podwiązujemy wysoko rosnące odmiany bylin i kwiatów, aby wiatr nie połamał ich pędów. Takie rośliny najlepiej zebrać lekko i związać, aby nie zakłócać ich naturalnego pokroju.
Zwracamy uwagę na obecność chorób i szkodników na kwiatach np. mszyc czy mącznika. Szczególnie wrażliwe na taki atak patogenów są róże.
Lipiec to dobry moment na przycięcie roślin i żywopłotów iglastych.
Lipiec w przysłowiach
Deszcze na lipca pierwszego, drugiego, zapowiedzią deszczu czterdziestodniowego
Jeśli upały w sianokosy i żniwa, to zima ostra i dokuczliwa, a jeżeli słota, to w zimie dużo błota
Siedmiu braci (10.07) ziemniaki znaczy. Jak pogoda, to żyją, jak deszcz pada, to gniją.
Jeżeli w żniwa mysz w polu gniazdo wysoko zakłada, znak to, że zima srogie śniegi zapowiada
Deszcz na świętą Małgorzatę (20.07) jest orzechom na stratę
W dzień świętej Małgorzaty, pierwsze gruszki do chaty
Gdy listki ziemniaków w górę spoglądają, to nam na pogodę znak pewny dają
Ciepły święty Jakub (25.07), zimne Boże Narodzenie
Po świętym Jakubie zimniaków nadłubie
Gdy się grzmot w lipcu od południa poda, drzewom się znaczy szwank i nieuroda
Od świętej Anki (26.07) zimne noce i poranki
Jak po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi
![]() |
kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowym oknie i powiększyć |
Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.
W lipcu pełnia księżyca przypada 13, nów 28, pierwsza kwadra 7, natomiast trzecia kwadra 20. W te dni najlepiej powstrzymać się od prac w ogrodzie, szczególnie tych związanych z siewem, sadzaniem roślin a także zbiorem warzyw i owoców.
Najkorzystniej zbierać owoce i warzywa owocujące (np. ogórki) na przetwory od 8.07 do 12.07. Dobre dni od 01.07 do 06.07, od 14.07 do 19.07, oraz od 21.07 do 31.07. To również dobre dni na zbieranie nasion np. kwiatów.
Warzywa korzeniowe w tym czosnek, cebulę i ziemniaki najkorzystniej wykopywać od 14.07 do 27.07.
Warzywa liściowe najlepiej zbierać, ale również wysiewać ( w tym również poplony) i sadzić od 01.07 do 06.07 oraz pod koniec miesiąca od 29.07 do 31.07.
Cebule kwiatów: tulipanów, hiacyntów, narcyzów najkorzystniej wykopywać od 14.07 do 27.07.
Dzielić i rozsadzać byliny najkorzystniej od 14.07 do 19.07
Rośliny nawozić np. roślinnymi gnojówkami najlepiej od 14.07 do 28.07
Zwalczać choroby, szkodniki, spulchniać glebę, pielić najkorzystniej od 20.07 do 28.07.
Ciąć żywopłoty, drzewa owocowe po zbiorach, usuwać przekwitłe kwiatostany, przycinać rozłogi truskawek, usuwać boczne odrosty pomidorów najlepiej między 14.07 a 28.07.
Kalendarz można sobie pobrać i wydrukować (plik pdf tutaj). Pozdrawiam 😎
Szpinak i sałata do wysiewu 3 lipca, przy tak długim dniu i w upale, naprawdę?
OdpowiedzUsuńDlaczego nie? Najważniejsza będzie w takim przypadku woda. Oczywiście jakiś wielkich zbiorów, szczególnie szpinaku, nie będzie, ale zawsze uda się jakieś liście zebrać zanim szpinak zakwitnie. Dobrym terminem na siew warzyw liściowych będzie też sam koniec miesiąca.
Usuńno taka pora roku
OdpowiedzUsuńfajnie napisane
OdpowiedzUsuń