Sierpień to czas intensywnych zbiorów w ogrodzie. Kończą się zbiory wiśni, zaczynają zbiory jabłek, gruszek, śliwek. Dojrzewają pomidory, powoli kończą się zbiory ogórków. To także czas przyrządzania przetworów z owoców i warzyw - kiszenie, kwaszenie, konserwowanie, dżemy, konfitury, kompoty. Zwracamy szczególną uwagę na pogodę. To właśnie w sierpniu często przychodzą fale upałów. W tym czasie należy jeszcze bardziej zadbać o rośliny.
W czasie suszy podlewamy owocujące drzewa i krzewy. Woda jest im potrzebna, aby tworzyć dorodne owoce.
Po zbiorach przycinamy gałęzie drzew owocowych, szczególnie wiśni i czereśni. Do zimy powinny wytworzyć nowe pędy. Warto zwrócić uwagę na wysokość drzew i w miarę potrzeby je skrócić. Więcej owoców pojawi się wtedy na dolnych gałęziach a zbiory będą łatwiejsze.
W sierpniu na pniach drzew owocowych stosujemy pułapki na szkodniki . Mogą to być pułapki lepowe, lub opaski z papieru falistego. Pułapki należy regularnie kontrolować.
Opaski lepowe na drzewach owocowych
W sierpniu możemy rozpocząć sadzenie drzew i krzewów owocowych.
Można również usuwać pędy malin letnich. To te maliny które owocują na pędach dwuletnich. Pędy, które owocowały w tym roku wycinamy. Z kolei nawozimy nawozami fosforowo-potasowymi maliny jesienne, które dopiero zaczną owocować. Pod koniec miesiąca możemy zacząć dzielić i przesadzać maliny.
Rozmnażanie i sadzenie malin letnich
Jeśli szykują się obfite zbiory owoców, należy podpierać nadmiernie obciążone gałęzie drzew. Inaczej może dojść do złamania pod ciężarem.
Po zbiorach porzeczek i agrestu należy zadbać o krzewy. Usunąć chore, uschłe , połamane pędy, glebę rozluźnić i pozbyć się chwastów. Nie należy zapomnieć o ich dalszym podlewaniu, szczególnie podczas suszy.
Nawożenie porzeczek obierkami ziemniaków
Przycinamy winogrona. Skupiamy się na skróceniu pędów i usunięciu liści, które zasłaniają grona, aby te lepiej dojrzewały i były słodsze.
Po skończonych zbiorach należy zadbać o truskawki. Przyciąć liście, spulchnić glebę, nawieźć i oczywiście nadal podlewać. Możemy też sadzić truskawki i poziomki.
Co zrobić z truskawkami po zbiorach
Dlaczego truskawki słabo owocują
Przygotowujemy miejsca do jesiennego sadzenia drzew i krzewów. Warto to zrobić szczególnie na glebach ubogich. Taki dół można wypełnić lepszą glebą, zmieszaną z nawozami mineralnymi lub kompostem i obornikiem. Do jesieni wszystko powinno się dobrze wymieszać.
Prawidłowy dół do sadzenia drzew
Zbieramy warzywa. Ogórki zbieramy co 2-3 dni, aby nie przerosły, podobnie czynimy z pomidorami, aby nie przejrzały. Na zbiory warzyw na przetwory warto wybrać suchy dzień i odrzucić wszelkie zepsute egzemplarze. Wykopujemy wczesne ziemniaki.
Co można zasiać po ziemniakach
Na opustoszałych już zagonach wysiewamy warzywa na szybki zbiór: koper, sałatę, rzodkiewkę, szpinak.
Jeśli nie chcemy wysiewać kolejnych warzyw, warto puste miejsca obsiać poplonem. Bardzo dobrze sprawdza się np. gorczyca, która nie dość, że po przekopaniu użyźni glebę, to także działa fitosanitarnie i zapobiegnie rozwojowi chwastów.
W sierpniu intensywnie atakuje zaraza ziemniaczana i inne choroby grzybowe. Zwracamy szczególną uwagę na pomidory. Jeśli mamy w ogrodzie również ziemniaki to na nich najczęściej pojawiają się pierwsze oznaki zarazy.
Choroby pomidorów:
Nadal usuwamy liście (aby lepiej dojrzewały owoce) i wilki przy pomidorach. O tej porze intensywnie dojrzewają i warto je nadal zasilać, ale nawozami pozbawionymi azotu. Po połowie miesiąca pomidory ogławiamy, zostawiając 2-3 liście nad ostatnim gronem. Roślina przestanie rosnąć i całą energie skupi na owocach.
Dlaczego opadają kwiaty pomidorów
Skórka z banana, idealny nawóz pod pomidory i nie tylko
Oprysk z drożdży na zarazę ziemniaczaną
Jak obniżyć temperaturę w tunelu
Ogórki też potrzebują dokarmienia, szczególnie że zbiory będą się powoli kończyły. Warto ostatni raz podlać je drożdżami. Poza tym można usuwać chore i uschnięte liście, co powinno spowolnić rozwój chorób.
Dlaczego żółkną liście ogórków
Dlaczego ogórki słabo owocują a zawiązki żółkną
O ile czosnek zimowy zebraliśmy w lipcu, to czosnek sadzony na wiosnę zbieramy w sierpniu. Podobnie zbieramy cebulę. Około tydzień przed zbiorem należy przestać podlewać te warzywa, aby się lepiej przechowywały przez zimę.
10 sposobów przechowywania czosnku w domu
Co do podlewania to nie warto również przesadzać. Zbyt dużo wody może spowodować pękanie marchwi. Podobnie jest z kapustą, której głowy też lubią pękać z nadmiaru wilgoci.
Czy obrywać dolne liście kapusty
Dlaczego korzenie marchwi są zniekształcone, rozdwojone, itd.
Rozpoczynamy pozyskiwanie nasion warzyw: pomidorów, ogórków, cukinii.
Pozyskiwanie nasion pomidorów przy pomocy fermentacji
W sierpniu dzielimy i przesadzamy byliny, które już przekwitły: floksy, piwonie, lilie, liliowce, konwalie itd.
Jak zadbać o piwonie po przekwitnięciu
Sierpień to dobry miesiąc na tworzenie suchych bukietów. Wycinamy kwiaty, zioła, przy suchej pogodzie, i zawieszamy do góry nogami w przewiewnym miejscu z małą ilością światłą.
Zbieramy nasiona kwiatów jednorocznych i dwuletnich.
Koniec sierpnia to również dobry moment na wysianie nowego trawnika. Ziemia jest ciepła i jeśli nasiona będą miały dostatecznie wilgoci to szybko wykiełkują.
Sierpień to dobry moment na rozmnażanie roślin zimozielonych i iglastych przez sadzonki zdrewniałe.
Kiedy pobierać sadzonki do ukorzenienia
Sierpień w przysłowiach
Jaki pierwszy, drugi, trzeci, taki cały sierpień leci
Pogoda na Nikodema (03.08) - cały miesiąc deszczu nie ma
W pierwszym tygodniu sierpnia spieka, zima ciężka, śnieżna i długa nas czeka
Gdy Wawrzyniec (10.08) i Bartłomiej (24.08) pogodą dopisują, piękną jesień obiecują
Gdy na Wniebowzięcie Panny (15.08) ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje
Jeżeli w sierpniu gorąco będzie, to zima w śniegi długo zasiędzie
Jeśli na Bernarda (20.08) ziemia twarda, to będzie zima harda, a jak miękka to lekka
Gdy Bartłomiej (24.08) z grzmotami, śnieżna zima przed nami
Dużo grzybów sierpniowych, dużo zawiei śniegowych
Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na wrzesień wypada
![]() |
kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowym oknie i powiększyć |
Nów księżyca przypada 08.08, pierwsza kwadra 15.08, pełnia 22.08, natomiast trzecia kwadra 30.08
Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania. Kolorem zielonym zaznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania. (Wpływ księżyca na rośliny)
Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.
Najkorzystniejsze dni do zbioru owoców (jabłka, gruszki, śliwy...), zbioru warzyw (pomidory, ogórki, fasolka...) od 9 do 14, od 17 do 21 i od 23 do 29 sierpnia. To również dobre dni do pozyskiwania nasion kwiatów i warzyw. Przede wszystkim w te dni powinniśmy wykonywać wszelkie przetwory: kompoty, konfitury, kiszenie, kwaszenie, nastawianie wina.
Najkorzystniejsze dni do zbioru warzyw korzeniowych: cebuli, czosnku, ziemniaków, marchwi, itd. od 1 do 7, od 23 do 29 i po 30 sierpnia.
Od 23 do 29 sierpnia to dobre dni na dzielenie i przesadzanie roślin wieloletnich, bylin np. piwonii oraz na sadzenie cebul kwiatowych.
Siewy roślin liściowych: sałaty, jarmużu, szpinaku, także kwiatów dwuletnich, przesadzanie truskawek, siewy poplonów najlepiej wykonywać po nowiu czyli po 8 sierpnia.
Nawożenie roślin, prace z glebą (spulchnianie itd.), zwalczanie chwastów, chorób i szkodników najlepiej przeprowadzać od 1 do 8 i od 29 sierpnia.
W dniach od 1 do 8 oraz od 29 oraz podczas faz księżyca należy unikać zbiorów owoców, ziół, nasion kwiatów a także wykonywania przetworów.
Kalendarz można sobie skopiować, idealnie mieści się na stronie A4
Książki:
OdpowiedzUsuń140 projektów małych ogrodów
Atlas kwiatów dzikorosnących
Byliny w parku i ogrodzie - Zygmunt Hellwig
Co rolnik o swym lesie wiedzieć powinien - Sławomir Hejmanowski
Eko sztuczki w ogrodzie
Elementarz ogrodniczy
Krok po kroku Poradnik ogrodnika.
Magia Roslin - Encyklopedia Roslin
Ogród biodynamiczny - von Heynitz K. Merckens G.
Ogród japoński po polsku - Majorowski M.
Ogród owocowy na 300m2 - Bronisław Gałczyński
Ogród warzywny na 200 metrach kwadratowych
Ogród wiejski [warzywny owocowy i ozdobny] (1928) - Edmund Jankowski
Pożyteczne chwasty - Bankowski C.
Ptaki w parku i w ogrodzie - Singer D.
Rośliny aromatyczne i przyprawowe - Kybal J., Kaplicka J.
Sztuka projektowania ogrodów - Newbury T.
Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych - Mika A.
Wielka Księga Kwiatów - Sztuka kompozycji i pielęgnowania 273 strony - Brookes J.
czas zniw
OdpowiedzUsuń