Wiosna w pełni rozkwita, a kwiecień to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla każdego ogrodnika. Przyroda budzi się do życia, a my mamy pełne ręce roboty. Jakie prace wykonać w sadzie, warzywniku i ogrodzie ozdobnym.
Sad
Planując wiosenne siewy i sadzenie warto sprawdzić kalendarz fenologiczny. Przyroda wokół nas sam daje nam znaki, kiedy rozpocząć prace w ogrodzie.
Sianie i sadzenie zgodne ze znakami przyrody
W sadzie sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej, póki jeszcze nie ma wysokich temperatur i w glebie jest dostateczna ilość wilgoci po zimie. Najlepiej wiosną przyjmują się rośliny sprzedawane w pojemnikach.
Deska sadownicza — przydatny "pomocnik" przy sadzeniu drzew owocowych
Aby drzewa i krzewy dobrze rosły oczyszczamy glebę wokół nich z trawy i chwastów. Dobrze jest je również zasilić. Nawozy rozsypujemy wokół roślin i płytko mieszamy z glebą, aby nie uszkodzić korzeni (uwaga na krzewy). Nawozów staramy się nie sypać tuż przy pniu, im dalej od pnia tym drzewa mają więcej drobnych korzonków, którymi pobierają składniki pokarmowe z gleby.
Glebę wokół drzew i krzewów warto wyściółkować np. skoszoną trawą. Zapobiegniemy w ten sposób parowaniu wody z gleby, jak i również rozkładająca się trawa będzie glebę użyźniać.
Pogoda w kwietniu bywa kapryśna. Chrońmy więc kwitnące drzewa i krzewy przed przymrozkami. Najłatwiej jest osłonić mniejsze egzemplarze, które można okryć włókniną.
Jak chronić rośliny przed przymrozkami
Z kolei jeśli kwiecień jest ciepły i deszczowy, to mogą pojawiać się choroby grzybowe: parch jabłoni i gruszy oraz brunatna zgnilizna drzew pestkowych.
Kiedy opryskiwać drzewa owocowe wiosną
Oprysk w fazie "mysiego ucha". Pierwszy wiosenny oprysk przeciwko parchowi jabłoni
W kwietniu sadzimy truskawki i poziomki. Najważniejsza jest głębokość sadzenia, nie za płytko, ale też nie za głęboko, aby nie przykryć pąka wierzchołkowego.
Wiosenne prace pielęgnacyjne w truskawkach
Sprawdzamy pąki porzeczki czarnej. Jeśli są nienaturalnie nabrzmiałe i przypominają kształtem główki kapusty, prawdopodobnie żeruje w nich wielkopąkowiec porzeczkowy. Porażone pędy wycinamy.
Jakie szkodniki i choroby mogą pojawić się w ogrodzie w kwietniu
Na pnie drzew owocowych czas założyć opaski lepowe. Wyłapią one szkodniki, które wychodzą z gleby i zmierzają do koron drzew. Jak i również staną się barierą dla mrówek, które będą chciały założyć kolonie mszyc na młodych pędach.
Opaski lepowe na drzewach owocowych
Kwiecień to najlepszy moment na szczepienie drzew owocowych. Szczepić odmiany szlachetne można na podkładce z korzeniami lub też na gałęziach starszych drzew, aby uzyskać owoce nowej odmiany.
Pobieranie zrazów do szczepienia
Warzywnik
Pikujemy rozsadę warzyw wysianych w marcu: pomidorów, papryki, selera, pora. Przesadzanie roślin ze wspólnego pojemnika do pojedynczych doniczek, stymuluje rozwój systemu korzeniowego.
Problemy z siewkami i sadzonkami
Jak zapobiegać zgorzeli siewek
Dlaczego sadzonki pomidorów robią się fioletowe
Czego nie dodawać do gleby przy produkcji rozsady
Najczęściej popełniane błędy przy produkcji rozsady
Dlaczego siewki i rozsada się wyciągają
Ile godzin dziennie doświetlać siewki i rozsadę
5 oznak, że czas na pikowanie siewek
Jak zacząć uprawiać rozsadę w pomieszczeniu
Do gruntu wysiewamy warzywa. Do połowy kwietnia najlepiej wysiać groch i bób. Warzywa korzeniowe jak marchew, pietruszka, rzodkiewka oraz liściowe jak sałata czy szpinak można wysiewać przez cały miesiąc. Z kolei buraczki ćwikłowe potrzebują trochę wyższych temperatur i dobrze jest je wysiewać dopiero po połowie miesiąca.
Top 5 błędów podczas siewu warzyw do gruntu na wiosnę
Jakiej wielkości cebulę dymkę wybrać do sadzenia
Tabela zmianowania (płodozmian) warzyw
Temperatura gleby przy wysiewie warzyw i ziół
W którym roku po oborniku uprawiać warzywa?
Jak długo kiełkują nasiona warzyw
Jak długo nasiona zachowują zdolność kiełkowania
Jakie warzywa najlepiej uprawiać na grządkach podwyższonych
Po co i jak moczyć nasiona przed siewem
Jak zrobić znacznik do siewu rzodkiewki
Jak zapobiegać robaczywej rzodkiewce
Dlaczego rzodkiewki nie rosną w korzeń tylko w liście
Zalety i wady nasion na taśmie
Jeśli mamy uprawy w inspekcie lub tunelu, to przy słonecznej pogodzie konieczne jest wietrzenie tych pomieszczeń. Nawet jeśli temperatury nie są wysokie, to przy słonecznej pogodzie takie osłonięte miejsca silnie się nagrzewają, co może skutkować przegrzewaniem się roślin tam rosnących.
Jeśli w tunelu mamy wysiany poplon (np. gorczycę), to na dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem roślin, należałoby poplon przekopać.
Wiosenny poplon w tunelu foliowym
Wiosenne sprzątnie szklarni i tunelu
Jeśli warzywa korzeniowe wysiewaliśmy już w marcu, to w kwietniu być może konieczne będzie ich przerywanie. Aby rośliny wytworzyły dorodne korzenie, muszą mieć na to miejsce.
Jak uprawiać marchewki, aby nie były gorzkie
Zwalczamy młode chwasty. Często, zanim wzejdą wysiane warzywa, to pojawią się chwasty. Trzeba je niszczyć, bo zabierają wodę, składniki pokarmowe, zacieniają uprawy, spowalniają nagrzewanie się gleby, czy wreszcie są siedliskiem chorób i szkodników.
Po połowie miesiąca można już zacząć wysiewać warzywa dyniowate na rozsadę, które przeznaczymy do uprawy w gruncie. Czas produkcji rozsady ogórków, dyni czy cukinii zajmuje około 30 dni, więc wysiane po 15 kwietnia, będą gotowego do posadzenia po majowych, ostatnich przymrozkach.
Kiedy rozsada ogórków nadaje się do sadzenia
W warzywniku nawozimy grządki przeznaczone pod siewy. Wiosną najlepiej zastosować kompost.
Czym najlepiej zasilić glebę na wiosnę
Dlaczego liście czosnku żółkną
Jakie wapno zastosować pod pomidory
Dbamy o naszą rozsadę: podlewamy, dokarmiamy, spulchniamy glebę. Kiedy rozsada jest już gotowa do sadzenia, zaczynamy ją hartować. Wynosimy rośliny na kilka godzin na zewnątrz (oczywiście jeśli pogoda pozwala) i stopniowo zwiększamy ten czas.
Pod koniec miesiąca (w cieplejszych rejonach trochę wcześniej) sadzimy ziemniaki. Ziemniaki warto sobie podkiełkować, aby przyspieszyć zbiory.
Jak przygotować ziemniaki do sadzenia
Ogród ozdobny
Na rozsadę wysiewamy nasiona kwiatów jednorocznych np. aksamitki, astry, dziwaczki. Natomiast po połowie miesiąca wprost do gruntu siejemy np. smagliczki, maciejkę czy słonecznik
Pod koniec miesiąca sadzimy do gruntu dalie, frezje, mieczyki
Dlaczego kwiaty cebulowe nie kwitną
Sadzimy, dzielimy i przesadzamy byliny kwitnące latem i jesienią. Przycinamy trawy ozdobne (np. miskanty). Kwiecień to również znakomity czas na dzielenie i rozmnażanie traw
Jak zadbać o piwonie na wiosnę
Ogród kwiatowy dla leniwych, czyli najłatwiejsze w uprawie byliny
Zaraz po przekwitnięciu przycinamy forsycję, migdałowca oraz wczesne tawuły
Zdejmujemy okrycia z róż. Sprawdzamy stan ich przezimowania. Jeśli pędy przemarzły, przycinamy je aż do żywej tkanki. Przycinamy także hortensje
Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin cebulowych np. narcyzów i tulipanów. Liście zostawiamy do zaschnięcia. Dzięki czemu roślina będzie odżywiała cebulę i zgromadzi w niej niezbędne składniki pokarmowe na przyszły sezon, a nie będzie marnowała energii na wytworzenie nasion
Po okresie zimowego spoczynku intensywnie rosnąć zaczynają również rośliny pokojowe. To dobry czas na ich przesadzenie do większych doniczek.
5 błędów podczas przesadzania roślin doniczkowych
Zaczynamy budzić do życia rośliny ozdobne zimujące w pomieszczeniach np. datury, oleandry. Nawozimy je i zaczynamy regularnie podlewać. W cieplejsze dni wystawiamy donice na zewnątrz.
Datura (brugmansja, trąby anielskie) - uprawa, rozmnażanie, zimowanie
Kwiecień w przysłowiach
Na św. Franciszka (02.04) zielenią się łany i ze swego zimowiska wracają bociany
Jeżeli w kwietniu posuszy, nic się w polu nie ruszy
Suchemu kwietniowi chłop się nie raduje, bo kwiecień mokry dobry rok zwiastuje
Grzmot w kwietniu dobra nowina, już szron roślin nie pościna
Pogoda na Kwietną Niedzielę (Niedziela Palmowa 13.04), wróży urodzaju wiele
W Wielki Piątek dobry zasiewu początek
W Wielką Niedzielę (20.04) pogoda - duża w polu uroda
Na Marka (25.04) człek bez koszuli, a w Ogrodników (12,13,14.05) przy piecu się tuli
Jeśli w św. Paweł (28.04) śnieg albo deszcz pada, dobrych się urodzajów spodziewać wypada
![]() |
kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i go powiększyć |
Kalendarz można pobrać tutaj (plik pdf)
Legenda do kalendarza:
Symbolem liścia oznaczono kwadrę liścia, najlepsze dni do siewu sadzenia i zbioru roślin liściowych: np. sałaty, kapusty, szpinaku, jarmużu, kopru
Symbolem owocu oznaczono kwadrę owocu, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin owocujących nad ziemią: np. roślin strączkowych, pomidorów, ogórków, zbóż, ziół, drzew i krzewów owocowych, kwiatów, zbioru nasion oraz wykonywania rozmaitych przetworów od dżemów po nalewki
Symbolem korzenia oznaczono kwadrę korzenia, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin plonujących pod ziemią; np. warzyw korzeniowych, ale również kwiatów cebulowych i bylin wieloletnich
Symbolem łopatki oznaczono kwadrę uprawy, najlepsze dni pracy z glebą: przekopywania, uprawiania, spulchniania, nawożenia, a także do niszczenia chwastów i zwalczania szkodników. To również dobry czas na zbiór roślin korzeniowych do przechowywania.
Symbolem konewki oznaczono najlepsze dni do podlewania.
W kwietniu pierwsza kwadra księżyca przypada 05.04, pełnia 13.04, trzecia kwadra 21.04 a nów 27.04. Są to szczególnie niekorzystne dni na siewy, sadzenie i zbiory roślin.
Siać i sadzić roślin nie zaleca się także w kwadrze uprawy 22.04-26.04. Te dni będą jednak sprzyjać sprzątaniu ogrodu po zimie, cięciu, zwalczaniu chorób i szkodników, przygotowaniu gleby pod dalsze wiosenne siewy czy przerywaniu zbyt gęstych wschodów warzyw.
Siać warzywa korzeniowe na rozsadę i do gruntu, dzielić byliny najkorzystniej 14.04-20.04. Dobre dni 01.04-04.04, 06.04-12.04 oraz 28.04-30.04.
Siać warzywa liściowe na rozsadę i do gruntu najkorzystniej 01.04-04.04 i 28.04-30.04. Dobre dni 06.04-12.04 oraz 14.04-20.04.
Siać warzywa owocujące na rozsadę i do gruntu, siać kwiaty na rozsadę i do gruntu, sadzić drzewa i krzewy owocowe i ozdobne najkorzystniej 06.04-12.04. Dobre dni 01.04-04.04, 14.04-20.04 oraz 28.04-30.04.
Komentarze
Prześlij komentarz