Kalendarz ogrodnika na luty 2024

 


Tegoroczny luty jest o jeden dzień dłuższy, więc będziemy mieli trochę więcej czasu na ogrodnicze prace, a tych zaczyna przybywać. Choć i tak wszystko będzie zależało od pogody, bo przecież może być jeszcze bardzo mroźno, wtedy można zająć się np. siewem warzyw i kwiatów na rozsadę w pomieszczeniach. Mogą też jednak trafić się cieplejsze dni, kiedy można zacząć pierwsze porządki w ogrodzie a przede wszystkim rozpocząć zimowe cięcie drzew i krzewów. Na co należy zwrócić uwagę w luty w sadzie, warzywniku i ogrodzie ozdobnym.

W pogodne, suche i bezmroźne dni przycinamy drzewa owocowe. W pierwszej kolejności jabłonie i grusze potem śliwy. Większe rany po cięciu (np. po odcięciu grubszej gałęzi) należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Dbamy o staranne przycinanie, aby rany dobrze się goiły.

Jakie drzewa i krzewy owocowe przyciąć w lutym

Zimowe cięcie jabłoni

Dlaczego warto starannie i dokładnie przycinać drzewka owocowe

Pobieranie zrazów do szczepienia

À propos grubszych gałęzi to po silnych wichurach (których zimą nie brakuje) sprawdzamy stan drzewostanu nie tylko w sadzie, ale także i drzew ozdobnych. Złamane gałęzie starannie wycinamy i także zabezpieczamy rany.

Co zrobić z przyciętymi gałęziami drzew owocowych

Jak opóźnić kwitnienie drzew owocowych

Luty to dobry moment na przycięcie porzeczek czarnych, czerwonych i agrestu. Te krzewy wcześnie ruszają, więc warto się z cięciem pospieszyć. Te krzewy przede wszystkim prześwietlamy, usuwamy najstarsze pędy oraz te pędy, które pokładają się po ziemi. Z wyciętych pędów porzeczki czarnej bardzo łatwo można zrobić nowe sadzonki.

Ukorzenianie porzeczki w wodzie, czyli jak w szybki sposób z jednego pędu zrobić trzy sadzonki

Jak zadbać o porzeczki, aby dobrze owocowały

Przycinamy maliny. Pędy malin odmian jesiennych wycinamy wszystkie tuż przy ziemi. Natomiast w przypadku malin odmian letnich, wycinamy pędy, na których były w zeszłym sezonie owoce (o ile nie zrobiliśmy tego po zbiorach). Na pozostawionych pędach sprawdzamy, czy nie charakterystycznych narośli, zwanych galasami. Pędy z naroślami również wycinamy, bo galasy to siedlisko pryszczarka malinowca.

Cięcie i rozmnażanie malin jesiennych

Maliny powtarzające owocowanie - wycinać czy nie wycinać

Jak odróżnić maliny letnie od jesiennych

Zimowe cięcie winorośli

Zbieramy i niszczymy mumie owoców. Takie wiszące na drzewach zaschnięte resztki owoców to siedlisko groźnych chorób grzybowych (czasami są nazywane nawet bombą chorobotwórczą), które tylko czekają, aż się ociepli, aby zacząć się namnażać i atakować drzewa w sadzie.

Jakie zagrozenie stanowią mumie owoców

Zwalczamy zimujące w sadzie szkodniki. Zbieramy kokony i oprzędy, w których mogą zimować gąsienice. Wycinamy gałązki ze złożami jaj szkodników. Wreszcie stosujemy opryski. Dobrze sprawdzają się opryski preparatami olejowymi (np. na bazie parafiny), które zatykają aparaty oddechowe szkodników, przez co te się duszą.

Natomiast preparatami miedziowymi opryskujemy drzewa przeciwko chorobom grzybowym m.in. kędzierzawości liści brzoskwiń. Zimowe opryski wykonujemy przy dodatniej temperaturze (im wyższa tym oprysk jest skuteczniejszy), pogodnej, suchej i bezwietrznej aurze. Zarówno opryskami olejowymi jak i miedziowymi należy pokryć dokładnie całe drzewo.


Ważną czynnością w lutym jest pobielenie pni drzew owocowych. Słońce przygrzewa już mocno, przez co pień w dzień się nagrzewa, a w nocy przy ujemnej temperaturze pień się wychładza, przez co może dochodzić do pęknięć, szczelin mrozowych. Przez takie rany do wnętrza drzewa wnika mróz (powodujący dalsze powiększanie pęknięcia) oraz patogeny chorobotwórcze. Biel wapna będzie odbijać promienie słońca i zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się pnia.

Bielenie pni drzew owocowych

Czym można zastąpić bielenie drzew

Trzyetapowe bielenie drzew

Co dodać do wapna do bielenia, aby go deszcz szybko z drzew nie zmywał

Jak wysoko bielić drzewa owocowe

Mchy i porosty na drzewach owocowych. O czym świadczą i czy należy z nimi walczyć?

Wysiewamy nasiona poziomek na rozsadę. Młode roślin rosną wolno, wiec wysiane teraz będą gotowe do posadzenia w maju i już latem przyniosą pierwsze owoce.

Kalendarium uprawy poziomek

Kiedy śniegu jest naprawdę sporo, dobrym pomysłem jest usypywanie go wokół pni drzew owocowych. Takie śnieżne kopce, będą chroniły system korzeniowy przed przemarznięciem, zadziałają podobnie jak bielenie, czyli zapobiegną pękaniu kory oraz będą nawadniały drzewo.

Co robić podczas odwilży w ogrodzie

Co zrobić z nadmiarem śniegu w ogrodzie


Sprawdzamy zimowe okrycia na roślinach sadowniczych np. na truskawkach. W tym przypadku zwracamy uwagę na młode, posadzone jesienią truskawki, które mogły zostać z ziemi wypchnięte przez mróz. Jeśli tak się stało, to obciskamy glebę wokół truskawek. Jeśli zostały naprawdę mocno wypchnięte, to robimy dołek i sadzimy je ponownie.

Truskawki zimą. Pielęgnacja i ochrona przed mrozem

Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Materiały na osłony zimowe

Gałązki z roślin iglastych, najlepszy materiał na osłony zimowe?

Jak nie okrywać roślin

Sprawdzamy i zabezpieczamy  pnie drzew przed gryzoniami i większą dziką zwierzyną. Kiedy jest mroźno i zwierzęta mają problem ze znalezieniem pokarmu, wtedy kora, szczególnie młodych drzewek, staje się ich przysmakiem. Zabezpieczyć można drzewka, owijając pnie siatką o drobnych oczkach lub gałązkami roślin iglastych. Ewentualne rany spowodowane przez zwierzynę oczyszczamy i smarujemy maścią ogrodniczą.

Ochrona pni drzew przed zwierzętami


Zanim przystąpimy do siewu warzyw, zaopatrujemy się w niezbędne nasiona. Przy okazji warto do razu kupić potrzebne nawozy i środki ochrony roślin.

Sprawdź ile nasion warzyw potrzebujesz. Tabela

Co wysiewać na rozsadę w lutym

Przygotowanie nasion do siewu

Aby z grubsza się zorientować, ile nasion będziemy potrzebować, warto rozplanować sobie warzywnik. Przy okazji można zaznajomić się z zasadami płodozmianu i doboru dobrego sąsiedztwa roślin. W cieplejsze dni pod koniec miesiąca można już nawet spróbować wytyczyć sobie grządki w warzywniku.

Tabela zmianowania (płodozmian) warzyw, czyli co po czym siać

Zakładanie ogrodu warzywnego

Najczęściej popełniane błędy podczas planowania ogrodu

10 wskazówek dla początkujących ogrodników

W co powinien zaopatrzyć się początkujący ogrodnik przed startem sezonu

W którym roku po oborniku uprawiać warzywa

Jeśli mamy starsze nasiona, także te własnoręcznie zebrane to robimy test kiełkowania nasion. Jeśli kiełkuje mniej niż połowa, to lepiej zaopatrzyć się w nowe.

Jak długo nasiona zachowują zdolność kiełkowania

Próba kiełkowania nasion

Kilka sposobów jak "ożywić" stare nasiona

Zaprawianie nasion sokiem z aloesu

Rozpoczynamy siewy warzyw na rozsadę. Na początek tych długorosnących jak seler i por. Można także wysiać sałatę na rozsadę do wczesnej uprawy pod osłonami. Można również zacząć wysiewać na rozsadę wczesne odmiany kapusty.

Najczęściej popełniane błędy przy produkcji rozsady

Jakie rośliny należy pikować, a jakie nie

Jeśli pogoda będzie sprzyjać, będzie ciepło, to pod koniec lutego można już spróbować siać w tunelu czy inspekcie bezpośrednio do gruntu rzodkiewkę, sałatę, szpinak czy cebulę na dymkę.


Aby ograniczyć ryzyko chorób, przed siewem warto nasiona zaprawiać. Można to robić na sucho, np. mieszając nasiona z mączką bazaltową czy popiołem, można również zaprawiać na mokro, mocząc nasiona w naparze z rumianku (świetnie sprawdza się do zaprawiania nasion kapusty).

Naturalne i ekologiczne sposoby zaprawiania nasion przed siewem

Zanim jednak to wszytko urośnie i będzie gotowe do zbioru, to w pomieszczeniach na parapecie dalej wysiewamy nasiona na kiełki i pędzimy warzywa np. pietruszkę na natkę, czy cebulę na szczypiorek.

Pędzenie szczypiorku

Nie tylko szczypiorek, czyli jakie warzywa można pędzić

Kiedy nie masz kiełkownicy

Nie tylko kiełki, czyli microgreens (mikroliście)

Inspekty warto byłoby przed siewem wcześniej przygotować, nawieźć lub wymienić glebę. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie naturalnego ogrzewania inspektu, aby nawet podczas mrozu temperatura w środku była dodatnia. Najlepszym naturalnym ogrzewaniem jest wrzucenie na spód inspektu obornika końskiego, który świetnie podnosi temperaturę. Obornik może być innego rodzaju,  może to być też zwykła słoma polana wodą, będą również podnosić temperaturę, ale nie tak dobrze jak obornik koński.

Ogrzewanie inspektu

Ciepły inspekt na słomie

Budowa inspektu


Pozostając jeszcze w temacie upraw pod osłonami, to zaczynamy także przygotowywać tunele i szklarnie. Wewnątrz sprzątamy, dezynfekujemy, myjemy szyby, folię, poliwęglan, wreszcie glebę nawozimy.

Co robić i jak zadbać o tunele i szklarnie zimą

Regularnie kontrolujemy stan przechowywanych warzyw. Leżą już kilka miesięcy, więc coraz częściej mogą zacząć się pojawiać egzemplarze gnijące, które natychmiast usuwamy.

Przechowywanie warzyw zimą

W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa

Dlaczego przechowywane warzywa gniją, czyli o chorobach przechowalniczych

Jak przechowywać kapustę przez zimę

Końcówka stycznia była ciepła, więc mogły zacząć wschodzić warzywa ozime jak czosnek czy cebula. Jeśli znów mają pojawić się silne mrozy, to takie przedwczesne wschody warto okryć.

W lutym, zanim przystąpimy do siewów, można jeszcze glebę w warzywniku zwapnować (o ile jest to potrzebne) oraz zasilić popiołem drzewnym, który jest bogaty w potas, fosfor i wapń.

Jaki odczyn pH powinna mieć gleba w ogrodzie

W ogrodzie ozdobnym przycinamy krzewy ozdobne kwitnące latem m.in. powojniki, tawuły, budleje.

Kiedy przycinać krzewy ozdobne?

Co można przycinać zimą?

Zimowe cięcie Rdestu Auberta

Wysiewamy nasiona kwiatów jednorocznych na rozsadę m.in. petunie, lobelie, werbeny.

Pędzimy cebule hiacyntów, tulipanów, narcyzów.

Usuwamy ciężki, mokry śnieg z roślin ozdobnych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym, aby nie doszło do deformacji czy połamania gałęzi.


Budzimy z zimowego spoczynku rośliny pojemnikowe zimujące w pomieszczeniach. Zaczynamy je intensywniej podlewać i nawozić. Także w przypadku roślin pokojowych zaczynamy częstsze nawożenie.

Sprawdzamy zimowe okrycia na roślinach ozdobnych. W cieplejsze dni okrycia na kilka godzin zdejmujemy, aby przewietrzyć rośliny.

Przy mroźnej, suchej i słonecznej pogodzie osłaniamy rośliny zimozielone (np. włókniną), aby nie odparowywały za bardzo wody. Po ustąpieniu mrozu rośliny te podlewamy.

Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą

Przycinamy szałwię i lawendę, aby pobudzić je do rozkrzewienia.

Pod koniec miesiąca porządkujemy rabaty kwiatowe, usuwając stare, suche, zaszłoroczne liście roślin.

Także w ogrodzie ozdobnym wykonujemy opryski preparatami olejowymi na szkodniki. Opryskujemy np. świerki przeciwko ochojnikom.

Robimy przegląd narzędzi ogrodniczych, uszkodzone i niekompletne naprawiamy lub wymieniamy na nowe.

Pamiętamy o dokarmianiu ptaków. Wieszamy dla nich budki lęgowe.

Dokarmianie ptaków

Jak zimą przyciągnąć ptaki do ogrodu i karmnika

Luty w przysłowiach:

Gdy w Gromniczną (02.02) jest ładnie, dużo śniegu jeszcze spadnie

Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo potrwa zima, rzecz to niewątpliwa

Gdy św. Agata (05.02) po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi

Gdy luty bez mrozów i nieburzliwy, rok bywa słotny i nieurodziwy

Gdy w wstępną środę (Popielec 14.02) deszcz pada, to rój gąsienic kapustę zjada

Silne wiatry przy końcu lutego, spodziewaj się zatem lata żyznego

Kiedy po Macieju (24.02) drzewa się ogrzeją, pobiegnij do sadu, oczyść je z owadu.

Gdy muszki w lutym latają, to w marcu w ręce dmuchają

Gdy nie wymrozi zima, sierpień zbierać co nie ma

kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i go powiększyć


Kalendarz można sobie wydrukować (plik pdf)

Symbolem liścia oznaczono kwadrę liścia, najlepsze dni do siewu sadzenia i zbioru roślin liściowych: np. sałaty, kapusty, szpinaku, jarmużu, kopru 

Symbolem owocu oznaczono kwadrę owocu, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin owocujących nad ziemią: np. roślin strączkowych, pomidorów, ogórków, zbóż, ziół, drzew i krzewów owocowych, kwiatów, zbioru nasion oraz wykonywania rozmaitych przetworów od dżemów po nalewki

Symbolem korzenia oznaczono kwadrę korzenia, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin plonujących pod ziemią; np. warzyw korzeniowych, ale również kwiatów cebulowych i bylin wieloletnich

Symbolem łopatki oznaczono kwadrę uprawy, najlepsze dni pracy z glebą: przekopywania, uprawiania, spulchniania, nawożenia, a także do niszczenia chwastów i zwalczania szkodników. To również dobry czas na zbiór roślin korzeniowych do przechowywania.

Symbolem konewki oznaczono najlepsze dni do podlewania

W lutym trzecia kwadra księżyca przypada 03.02, nów 09.02, pierwsza kwadra 16.02 a pelnia 24.02. Są to szczgólnie niekorzystne dni na siewy, sadzenie i zbiory.

Siewów nie zaleca się także w kwadrze uprawy 03.02-09.02, ale są to dobre dni na wszelkie prace pielęgnacyjne w ogrodzie (np. bielenie drzew), uprawę i nawożenie gleby oraz zwalczanie chorób i szkodników.

Siać warzywa korzeniowe (seler, por, rzodkiewkę), pędzić warzywa korzeniowe najkorzystniej 01.02-02.02, 25.02-29.02. Dobre dni 10.02-15.02 oraz 17.02-23.02.

Siać warzywa liściowe (sałatę, kapustę), zbierać jarmuż i brukselkę najkorzystniej 10.02-15.02. Dobre dni 01.02-02.02, 17.02-23.02, 25.02-29.02.

Siać kwiaty na rozsadę, przeprowadzać próbę kiełkowania nasion, siać poziomki nakorzystniej 17.02-23.02. Dobre dni 01.02-02.02, 10.02-15.02, 25.02-29.02.

Ciąć drzewa i krzewy najkorzystniej 03.02-09.02. Dobre dni 01.02-02.02, 24.02-29.02.

Zrazy z drzew owocowych do wiosennego szczepienia najkorzystniej pobierać 21.02-23.02 oraz 26.02-28.02.



Komentarze