Kalendarz ogrodnika na lipiec 2024

 


Lipiec to czas wakacji, ale rośliny nie odpoczywają. To trudny dla nich okres, czas upałów, czasami suszy, ale także i niebezpiecznych burz. Warto mieć to na uwadze planując letni wypoczynek. Alto to czas owoców, ale i w warzywniku można zbierać coraz więcej warzyw: cukinie, pierwsze pomidory, młoda marchew i oczywiście ogórki.


W sadzie pełnia zbiorów. Truskawki już się kończą, ale za to dojrzewają maliny, porzeczki, potem wiśnie i trwa pełnia owocowania czereśni. Owoce tych gatunków do długiego przechowywania się nie nadają, więc tematem przewodnim lipca są przetwory: kompoty, soki, dżemy, konfitury, wina.

Jak zbierać owoce. Od Agrestu do Wiśni

Zeszyt zbiorów

W czasie zbiorów lepiej powstrzymać się od oprysków chemicznych drzew i krzewów owocowych. Jeśli rośliny są silnie porażone, to zwalczanie chorób i szkodników lepiej przeprowadzić już po zbiorze owoców.

Dlaczego drzewa owocowe nie kwitną i nie owocują

Można ratować się w takim przypadku naturalnymi, ekologicznymi preparatami, które nie wnikają w owoce, a pomagają ograniczyć rozwój chorób czy namnażanie się szkodników. Opryski na bazie potasowego mydła ogrodniczego, opryski z wrotyczu czy z pokrzywy zadziałają na szkodniki, a oprysk z czosnku, cebuli lub skrzypu na choroby grzybowe. Pomogą również opaski lepowe zakładane na pnie drzew owocowych (m.in. na mszycę). A porażone przez mączniaka pędy jabłoni należy wyciąć i spalić.

Opaski lepowe na drzewach owocowych


Na początku lipca kończymy ręczne przerzedzanie zawiązków owoców najczęściej późnych odmian jabłoni i grusz. Dzięki tej czynności owoce urosną większe, lepiej się wybarwią i będą smaczniejsze.

Przerzedzanie zawiązków owoców

Sporo owoców na drzewach to zawsze obciążenie dla konarów, czasami nadmierne i gałęzie mogą się łamać. Dlatego warto takie bardzo obciążone konary podpierać. Wystarczy zbić dwie listewki w kształcie litery "T" i podeprzeć gałąź.

Warto również zadbać o truskawki po zbiorach. Wygrabić starą ściółkę, przyciąć liście, usunąć rozłogi i trochę zasilić np. kompostem. Ściółkę i liście najlepiej spalić, aby ograniczyć ryzyko chorób i szkodników. Co do liści to lepiej zostawić je na truskawkach, które mają dopiero rok. Jeśli planujemy truskawki rozmnażać, to rozłogi również trzeba zostawić, poczekać aż się ukorzenią i odciąć od rośliny matecznej. Jeśli nasza plantacja ma już ponad cztery lata, to lepiej ją zlikwidować i w nowym miejscu posadzić młode roślin.

Co zrobić z truskawkami po zbiorach

Trzy przypadki kiedy zlikwidować truskawki

Z których krzaczków truskawek pobierać sadzonki

Dlaczego, kiedy i jak ścinać liście truskawek

Dlaczego krzaczki truskawek latem więdną pomimo podlewania


Po zbiorach należy przyciąć dwuletnie pędy malin odmian letnich, które nie powtarzają owocowania. Warto również prześwietlić młode pędy, aby nie było ich zbyt dużo w kępce. Wycięte pędy najlepiej spalić.

Rozmnażanie i sadzenie malin letnich

Jak przycinać owocujące krzewy porzeczek czarnych i czerwonych

Na jabłoniach i gruszach przycinamy pionowo rosnące tegoroczne pędy tzw. wilki, które zagęszczają niepotrzebnie koronę i zabierają pokarm owocom.

Również w warzywniku rozpoczynamy pierwsze większe zbiory. Można zbierać już młodą marchewkę i buraczki na pęczki, ale w lipcu królować będą ogórki.

Jak uprawiać marchewki, aby nie były gorzkie

Dlaczego liście buraków ćwikłowych zmieniają kolor

Ogórki najlepiej zbierać rano, lub wieczorem, czyli mówiąc potocznie o chłodzie. Wtedy owoce są najjędrniejsze, a i podczas zbiorów nie niszczy się pędów. Zebrane ogórki należy przechowywać w cieniu, jeszcze lepiej w pomieszczeniu, aby nie przywiędły.

Dlaczego ogórki słabo owocują a zawiązki żółkną

Dlaczego żółkną liście ogórków

Jak zapylać ogórki

Jak podlewać ogórki

Krzywe owoce, czyli czego brakuje ogórkom


Kolejne warzywo dyniowate, które szybko w lipcu rośnie i dojrzewa to cukinia. Warto pilnować, aby owoce nie przerastały, bo później skóra robi się gruba, wnętrze łykowate a nasiona twarde.

Dlaczego cukinia gnije

A czego będą potrzebowały warzywa w lipcu? Wody, szczególnie ogórki. Najlepiej podlewać rzadziej a obficie, tak aby gleba głęboko przemiękła. Warto sobie wodę gromadzić w beczkach i zbiornikach, aby mogła się nagrzewać i taką ciepłą wodą podlewać warzywa. Zimna woda i wysoka temperatura to zawsze szok dla roślin.

Jak podlewać ogród podczas upałów

Jak podlewać pomidory

Jak podlewać paprykę

Do zbioru będzie się już nadawał czosnek sadzony jesienią. Wykopujemy go widłami, kiedy większość szczypioru zacznie zasychać, a łuska na główce stanie się sucha. Czosnek po wykopaniu dosuszamy w przewiewnym miejscu, ale bez dostępu słońca.

Kiedy wykopywać czosnek

10 sposobów przechowywania czosnku w domu

Dlaczego czosnek nie tworzy ząbków

Do połowy lipca można jeszcze siać fasolkę szparagową. Po tym terminie siew już jest bezcelowy, bo fasolka nie zdąży wytworzyć strąków.

Jakie warzywa można siać i sadzić w lipcu

Oprócz fasolki można przez cały lipiec dosiewać koper na świeżą zieleninę, pod koniec lipca siać sałatę i szpinak oraz sadzić rozsadę jarmużu. Z racji pogody, szczególnie wysokich temperatur o wysiane w tym czasie warzywa należy szczególnie zadbać. To znaczy regularnie je podlewać a rozsadę być może i zacieniować, chociaż oczywiście lepiej sadzić w dzień pochmurny.


Jeśli po zebranych warzywach np. czosnku nie planujemy na razie uprawy innych warzyw, to warto w to miejsce wysiać rośliny na zielony nawóz. Będzie do przekopania na jesień.

Co zasiać po zebranym czosnku

 Jaki nawóz zielony (poplon) wybrać

Warto kontrolować rośliny. Na warzywa dyniowatych może pojawić się mączniak prawdziwy i rzekomy a na pomidorach choroby grzybowe m.in. zaraza ziemniaczana. W tym przypadku warto patrzeć na ziemniaki. To roślina wskaźnikowa i na nich najczęściej pojawiają się pierwsze oznaki chorób, zanim przeniosą się i zaatakują pomidory. 

Opylanie roślin

Zastosowanie mydła w ogrodzie

Gdzie szukać oznak chorób na pomidorach - grafika

Oprysk z drożdży na zarazę ziemniaczaną

Oprysk z sody na mączniaka

Oprysk z mleka na mączniaka

Wczesne odmiany ziemniaków można już zacząć wykopywać i zbierać. Odmiany późniejsze nadal trzeba chronić przed stonką i chorobami grzybowymi.

Kiedy kopać ziemniaki

Najważniejszy zabieg w uprawie ziemniaków - obsypywanie

Dlaczego ziemniaki są małe

À propos pomidorów, to w lipcu zaczynają powoli dojrzewać i wymagają dalszej pielęgnacji. Czyli podwiązywania, usuwania bocznych odrostów, dolnych liści i zasilania. W tym czasie lepiej zrezygnować z podlewania gnojówką z pokrzyw na rzecz nawozu bogatszego w potas. Można np. zastosować gnojówkę z żywokostu, lub nawóz z bananowych skórek.

Skórka z banana, idealny nawóz pod pomidory i nie tylko

Gnojówka i "sok" z żywokostu. Dla roślin kwitnących i owocujących

Jak wykorzystać liście pomidorów

Co zrobić z liśćmi, które wyrastają na gronach kwiatowych pomidorów

Dziwny kwiat pomidora, czyli o kwiatach staśmionych

Dlaczego liście pomidorów żółkną

Czego brakuje pomidorom

Dlaczego opadają kwiaty pomidorów

Dlaczego pomidory kwitną, ale nie zawiązują owoców

Obrywanie liści pomidorów

Gnicie pomidorów czyli sucha zgnilizna wierzchołkowa

Pomidory bez chemii

Co wpływa na smak pomidorów

Cięcie i formowanie papryki w trzech krokach

Na warzywach kapustnych mogą pojawić się gąsienice bielinka kapustnika. Upalna i sucha aura sprzyja występowaniu na spodniej stronie liści mączlika warzywnego.

Domowe sposoby na szkodniki kapusty

Sposoby na mączlika warzywnego


Szczególnej uwagi podczas upału, potrzebują uprawy pod osłonami. Tam temperatura może być nawet wyższa niż na zewnątrz. Wietrzenie to podstawa. Obniżyć temperaturę można również poprzez cieniowanie tuneli i szklarni.

Jak obniżyć temperaturę w tunelu i szklarni

Bo obfitych opadach warto spulchnić glebę pomiędzy roślinami. Zapewni to lepszy dostęp powietrza do korzeni, a na wierzchniej warstwie ziemi nie zrobi się skorupa i spękania.

Na początku lipca można jeszcze wysiewać kwiaty dwuletnie na rozsadę. Kwiaty wysiane w czerwcu można już pikować do osobnych doniczek.

Dosuszone powinny już być cebule tulipanów wykopane w czerwcu. Oczyszczamy je z ziemi, rozdzielamy, sortujemy według wielkości i przechowujemy w skrzyneczkach do jesiennego sadzenia. Natomiast teraz wykopujemy cebule narcyzów i hiacyntów. 

Dzielimy byliny, które już przekwitły np. żagwiny, rozchodniki, rojniki, zawciągi itp. Lipiec to właściwy moment na podzielnie kosaćców. Zabieg dzielenia i przesadzania najlepiej wykonywać przy pochmurnej pogodzie.

Kiedy odmładzać byliny

Przywiązujemy i podwiązujemy wysokie byliny i kwiaty m.in. dalie i mieczyki, aby wiatr ich nie połamał.

Usuwamy przekwitłe kwiatostany bylin i kwiatów jednorocznych. Wiązanie nasion osłabia dalsze kwitnienie. Dobrze na taki zabieg reaguje np. szałwia, która po przycięciu powinna zakwitnąć ponownie. Przy okazji można już zebrać nasiona do późniejszych siewów.

Kiedy i jak ścinać kwiaty do wazonu. Infografika


Szczególną opieką otaczamy kwiaty rosnące w pojemnikach i skrzynkach balkonowych. W upalne i słoneczne dni będą potrzebowały nawet dwukrotnego podlewania w ciągu dnia. A raz w tygodniu warto je zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Podczas upału lepiej przyciąć trawnik na większą wysokość niż kosimy zazwyczaj. Pomoże to trawie lepiej znieść trudne warunki.

Przysłowia na lipiec

Deszcze na lipca pierwszego, drugiego, zapowiedzią deszczu czterdziestodniowego

Siedmiu braci (10.07) ziemniaki znaczy. Jak pogoda to żyją, jak deszcz pada to gniją

Kto w lipcu patrzy chłodu, nacierpi się w zimie głodu

W dzień świętej Małgorzaty (20.07) pierwsze gruszki do chaty

Gdy listki ziemniaków w górę spoglądają, to nam na pogodę znak pewny dają

Leje od Jakuba (25.07) do lgnaca (31.07) stracona rolnika praca

Po św. Jakubie (25.07) ziemniaków nadłubie

Od świętej Anki (26.07) zimne noce i poranki

Kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i go powiększyć

Kalendarz można pobrać tutaj (plik pdf)

Legenda do kalendarza:

Symbolem liścia oznaczono kwadrę liścia, najlepsze dni do siewu sadzenia i zbioru roślin liściowych: np. sałaty, kapusty, szpinaku, jarmużu, kopru 

Symbolem owocu oznaczono kwadrę owocu, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin owocujących nad ziemią: np. roślin strączkowych, pomidorów, ogórków, zbóż, ziół, drzew i krzewów owocowych, kwiatów, zbioru nasion oraz wykonywania rozmaitych przetworów od dżemów po nalewki

Symbolem korzenia oznaczono kwadrę korzenia, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin plonujących pod ziemią; np. warzyw korzeniowych, ale również kwiatów cebulowych i bylin wieloletnich

Symbolem łopatki oznaczono kwadrę uprawy, najlepsze dni pracy z glebą: przekopywania, uprawiania, spulchniania, nawożenia, a także do niszczenia chwastów i zwalczania szkodników. To również dobry czas na zbiór roślin korzeniowych do przechowywania.

Symbolem konewki oznaczono najlepsze dni do podlewania.

W lipcu nów księżyca przypada 06.07, pierwsza kwadra 14.07, pełnia 21.07 a trzecia kwadra 28.07. To szczególnie niekorzystne dni na prace ogrodowe związane z siewem, sadzeniem i zbiorem roślin.

Siewów, sadzenia i zbiorów nie zaleca się także w kwadrze uprawy 01.07-05.07 oraz 29.07-30.07. Za to są to korzystne dni na prace pielęgnacyjne w ogrodzie m.in. usuwanie chwastów, uprawę gleby, zwalczanie chorób i szkodników.

Siać, sadzić, zbierać rośliny owocujące (warzywa dyniowate, paprykę, pomidory), zbierać owoce w sadach, wysiewać i sadzić kwiaty dwuletnie, zbierać zioła, zbierać nasiona kwiatów, ziół, warzyw najkorzystniej 15.07-20.07. Dobre dni 07.07- 13.07 oraz 22.07-27.07.

Siać, sadzić (np. jarmuż, koper, sałatę), zbierać rośliny liściowe najkorzystniej 07.07-13.07. Dobre dni 15.07-20.07 oraz 22.07-27.07.

Zbierać rośliny korzeniowe (np. czosnek, wczesne ziemniaki), dzielić rośliny wieloletnie najkorzystniej 22.07-27.07. Dobre dni 07.07-13.07 oraz 15.07-20.07.

Komentarze