Kalendarz ogrodnika sierpień


 Sierpień to tradycyjnie czas żniw. I dla ogrodnika to czas wytężonych zbiorów, przede wszystkim owoców, ale również i warzyw oraz ziół. Przychodzi więc czas na zrobienie zimowych zapasów, czyli sporządzenie kompotów, soków, dżemów, powideł, kiszenie, kwaszenie oraz konserwowanie. A na zimowe rozgrzanie najlepsze będą domowe wina i nalewki.

Na początek zachęcam do pobrania listy letnich prac w ogrodzie (plik pdf do druku).

Po zakończonych zbiorach wycinamy tuż przy ziemi pędy malin letnich, na których były w tym roku owoce. Łatwo je rozpoznać po brązowym kolorze. Podczas wycinania zwracamy uwagę, czy na pędach nie ma charakterystycznych zgrubień zwanych galasami. To siedlisko szkodnika - pryszczarka malinowca. Takie porażone pędy również wycinamy.  Wszystkie usunięte pędy najlepiej spalić.

Przycinanie malin letnich

Rozmnażanie i sadzenie malin letnich

Sierpień to dobry miesiąc na sadzanie truskawek. Tutaj ważna jest głębokość sadzenia. Liście sercowe, czyli te w środku rozety, powinny być tuż nad powierzchnią ziemi. Czasami w sierpniu pogoda nie będzie sadzeniu sprzyjać (upały), więc po posadzeniu, truskawki regularnie i obficie podlewamy przez okres minimum 2 tygodni, aby dobrze się przyjęły.

Sadzenie truskawek

Uprawa truskawek

Co zrobić z truskawkami po zbiorach

W sadzie dojrzewają jabłka, gruszki, pod koniec miesiąca winogrona, ale przede wszystkim śliwki. Do zjedzenia i na kompoty warto je zrywać kilka dni przed ich pełnym dojrzeniem. Natomiast na powidła można zostawić je dłużej na drzewie aż zmarszczy się skórka przy szypułce. 

Jak zbierać owoce. Od Agrestu do Wiśni

W sierpniu warto przygotować pomieszczenia do przechowywania owoców i warzyw, tych zbieranych teraz, ale przede wszystkim jesienią.

W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa

Po zakończonych zbiorach można wykonać cięcie letnie czereśni i wiśni. O tą druga warto zadbać bardziej. Bo często po zbiorach wiśnia ma pełno ogołoconych (liście są tylko na wierzchołkach), zwieszających się pędów, które należy przyciąć. Poza tym warto prześwietlić również koronę drzew wiśni i usunąć 3-5 letnie gałęzie rosnące do środka i krzyżujące się. 

Można również wykonać delikatne cięcie grusz i jabłoni, aby odsłonić owoce, które są w środku korony i nie mają dużo światła. Podobnie można postąpić w przypadku winorośli, gdzie usuwamy liście zacieniające grona.

Letnie cięcie winorośli

Na pnie drzew owocowych zakładamy opaski z papieru falistego lub lepowe, w celu wyłapania larw owocówki jabłkóweczki i śliwkóweczki. Opaski regularnie kontrolujemy, np. sprawdzamy i niszczymy te opaski, które zakładaliśmy w lipcu. Można również na gałęziach drzew powiesić pułapki feromonowe, wabiące dorosłe osobniki (motyle), wyżej wymienionych szkodników.

Opaski lepowe na drzewach owocowych

Szkodniki roślin sadowniczych

Owoce jabłoni i grusz są coraz większe, wiec mogą być obciążeniem dla konarów drzew. Warto takie gałęzie podeprzeć, aby zapobiec ich złamaniu.

Często po burzach konieczne może być przycięcie połamanych przez silny wiatr gałęzi drzew owocowych. Większe miejsca zranienia smarujemy maścią ogrodniczą. Zbieramy także spod drzew opadłe owoce. Mogą być one siedliskiem zarówno szkodników jak i chorób.

Już w sierpniu należy przygotować miejsce do jesiennego sadzenia drzew owocowych. Taki teren przede wszystkim obficie nawozimy obornikiem i kompostem. Być może konieczne będzie uzupełnienie dołu lepszą ziemią.

Prawidłowy dół do sadzenia drzew i krzewów owocowych, wymiary, głębokość (tabela)

Do kiedy można sadzić drzewa

W warzywniku można jeszcze sadzić rozsadę brokułów, jarmużu, kalafiorów.

Jarmuż, czyli trochę zieleniny w środku zimy

Na jesienny zbiór wysiewamy koper, szpinak, sałatę, rzodkiewkę. Podobno ten jesienny szpinak jest najsmaczniejszy a młody, jesienny koper będzie idealny do zamrożenia.

Dlaczego liście buraków ćwikłowych zmieniają kolor: robią się czerwone lub żółkną

Dlaczego korzenie marchwi są zniekształcone, rozdwojone, itd.

Zbieramy czosnek sadzony na wiosnę, ale przede wszystkim przyszedł czas na wykopanie cebuli. Cebulę dosuszamy na zagonie układając ją szczypiorem w jedną stronę. Po wyschnięciu warto zarówno czosnek jak i cebulę powiązać w warkocze. Kopiemy również ziemniaki.

Kiedy wykopywać czosnek

Dlaczego czosnek nie tworzy ząbków

10 sposobów przechowywania czosnku w domu

Co zasiać po zebranym czosnku

Zbiór i przechowywanie cebuli

Dlaczego cebula kwitnie

Co można siać po ziemniakach

Co można siać po cebuli

Kiedy kopać ziemniaki

Dlaczego ziemniaki są małe

Skąd się bierze parch na ziemniakach

Warto również zebrać nasiona kopru do przyszłorocznych siewów. Jeśli nam to nie przeszkadza to można dojrzały koper przetrzymać dłużej na zagonie aż nasiona same się wykruszą. Na wiosnę (a jeśli pogoda pozwoli to już nawet jesienią) będziemy mieli w tym miejscu pełno siewek kopru. Bardzo często takie samosiewy kopru są odporniejsze na choroby, na mszycę i rosną lepiej.

Sierpień to dobry czas na rozmnożenie szczypiorku i cebuli siedmiolatki, Wystarczy rośliny wykopać, podzielić na mniejsze kępki i posadzić w nowe miejsce.

Intensywnie dojrzewają pomidory, więc nie zaniedbujemy ich pielęgnacji. Często właśnie dopiero w sierpniu są atakowane przez zarazę ziemniaczaną. Warto więc zwracać baczną uwagę na wszelkie plamki na liściach. Raz w tygodniu, a kiedy pada to nawet częściej, wykonujemy profilaktyczne opryski przeciwko chorobom grzybowym np. drożdżami. Po połowie miesiąca pomidory ogławiamy, czyli ucinamy wierzchołek wzrostu, zostawiając 1-2 liście nad ostaniem gronem. Taki zabieg sprawi, że roślina nie będzie tworzyła nowych gron, tylko wszystkie siły skieruje w te już istniejące. Pomidory będą szybciej rosnąć i dojrzewać. Owoce, które by się zawiązały po połowie miesiąca, raczej nie zdążyłyby dojrzeć przed przymrozkami.

Gnojówka i "sok" z żywokostu pod pomidory

Oprysk z sody na mączniaka

Oprysk z mleka na mączniaka

Gnicie pomidorów czyli sucha zgnilizna wierzchołkowa

Oprysk z drożdży na zarazę ziemniaczaną

Choroby pomidorów:

Podwiązywanie pomidorów

Pielęgnacja pomidorów

Jak zapylać pomidory?

Obrywanie liści pomidorów

Dlaczego opadają kwiaty pomidorów

Pomidory bez chemii

Co wpływa na smak pomidorów

Skórka z banana, idealny nawóz pod pomidory i nie tylko

Czego brakuje pomidorom?

Dlaczego liście pomidorów żółkną

Dziwny kwiat pomidora

Dlaczego pomidory pękają

Pozyskiwanie nasion pomidorów przy pomocy fermentacji

Ogławiamy również dynię. Podobnie jak w przypadku pomidorów zostawiamy 2-3 liście za ostatnim zawiązkiem owocu i pęd ucinamy. Można również wyciąć wszystkie pędy na których owoców nie ma. Również przyspieszymy w ten sposób dojrzewanie dyni.

Uprawa ogórków

Dlaczego ogórki nie rosną

Dlaczego żółkną liście ogórków

Jak podlewać ogórki?

Jak zapylać ogórki

Krzywe owoce, czyli czego brakuje ogórkom?

Dlaczego ogórki słabo owocują a zawiązki żółkną

Zbieramy nasiona ogórków

Dlaczego cukinia gnije

Okres zwijani się główek w kątach liści, to właściwy termin ogławiania brukselki. Ścięcie wierzchołka spowoduje bardziej zwarte wykształcenie główek, które będą większe i szybciej się zawiążą.

Czy warto obrywać dolne liście kapusty

Na warzywach kapustnych zwracamy uwagę na obecność żarłocznych gąsienic bielinka kapustnika. Nadal problemem (szczególnie przy upalnej i suchej aurze) może być mączlik.

Domowe i ekologiczne sposoby na mszyce

Sposoby walki ze ślimakami

Mączlik atakuje

Zastosowanie mydła w ogrodzie

W sierpniu intensywnie zbieramy zioła, do suszenia i do mrożenia, np. bazylię, majeranek, estragon, szałwię, tymianek, melisę. Właśnie teraz większość jest najbardziej aromatyczna.

Jak zachować smak ziół

Jak przycinać bazylię, aby się rozrosła

Na pustych zagonach warto wysiewać rośliny na zielony nawóz, aby wzbogacić glebę i poprawić jej strukturę.

Jaki nawóz zielony (poplon) wybrać

Sadzimy rozsadę kwiatów dwuletnich na miejsce stałe. Rabaty przed sadzeniem warto nawieźć a przede wszystkim odchwaścić. Po posadzeniu, dbamy o odpowiednią wilgotność podłoża. A przy upalnej pogodzie, być może trzeba będzie kwiaty cieniować.

Nadal można jeszcze wykopywać i dzielić kosaćce. Najlepiej rozmnażać je co 3-4 lata. Z dzieleniem nie ma co zwlekać, aby kosaćce zdążyły się do zimy dobrze ukorzenić.

Przygotowujemy rabaty pod jesienne sadzenie kwiatów cebulowych m.in tulipanów. Ze względu na swój dość płytki system korzeniowy, glebę pod kwiaty cebulowe warto dobrze nawieźć.

Jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią (tabela)

Można już sadzić koronę cesarską, zimowity oraz lilię białą.

W sierpniu można rozmnożyć 4-5 letnie szafirki. Wykopujemy cebulki przybyszowe i od razu sadzimy je na w nowe miejsce.

Sierpień to idealny miesiąc na dzielenie i przesadzanie piwonii. Kłącza dzieli się ostrym nożem tak aby każda nowa sadzonka miała 3-5 silnych pąków. Po posadzeniu pąki powinny się znaleźć około 4 cm pod powierzchnią gruntu.

Jak zadbać o piwonie (peonie) po przekwitnięciu

Oprócz piwonii można rozmnażać: płomyk skrzydlasty, rozchodniki, rojniki, fiołki, żagwin, goździki, jastruny, liliowce. Zarówno te wymienione byliny jak i piwonię warto przesadzać przy pochmurnej i deszczowej pogodzie (dobrze gdy taka aura utrzymywała się kilka dni).

Ogród kwiatowy dla leniwych, czyli najłatwiejsze w uprawie byliny

Kiedy odmładzać byliny

W ogrodzie ozdobnym to chyba najpiękniejszy miesiąc, bo kwitnie mnóstwo kwiatów, zwłaszcza tych jednorocznych. Aby wydłużyć kwitnienie regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany. Przy okazji warto zebrać ich nasiona.

Zbieramy kwiaty na suche bukiety, aby zdobiły nasze pomieszczenia także jesienią i zimą.

W sierpniu można zacząć rozmnażać pelargonie przez sadzonki.

Rozmnażanie pelargonii

Kiedy pobierać sadzonki do ukorzenienia

Sierpień w przysłowiach:

Jaki pierwszy, drugi, trzeci, taki cały sierpień leci

Pogoda na Nikodema (03.08) - cały miesiąc deszczu nie ma

W pierwszym tygodniu sierpnia spieka, zima ciężka, śnieżna i długa nas czeka

Gdy na Wawrzyńca (10.08) orzechy obrodzą, to w zimie mrozy dogodzą

Żołędzie pełne i białe, przyszłe lato doskonałe

Na Wniebowzięcie (15.08) słota, w jesieni dużo błota

Gdy słońce z grzmotem w znak Panny wchodzi, zapowiedź to niepogody długiej i powodzi

Kiedy do Bartłomieja (24.08) bocian u nas trwa mnogi, tedy zima lekka będzie i opał niedrogi😉

Sierpień pogodny jest dla winogron wygodny

Dużo grzybów sierpniowych, dużo zawiei śniegowych.

Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na wrzesień wypada.

kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i powiększyć

Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.

W sierpniu pełnia księżyca przypada 12, nów natomiast 27. W te dni najlepiej powstrzymać się od siewu, sadzenia, zbioru roślin oraz wykonywania z nich przetworów.

Zbiory owoców i warzyw owocujących nad ziemią (m.in. pomidorów, ogórków, fasoli) najlepiej przeprowadzać w dniach od 06.08 do 11.08. Dobre dni to 01.08-04.08, 13.08-17.08, 28.08-31.08. W wymienione dni korzystnie jest również pozyskiwać nasiona, zbierać zioła a także wykonywać różne przetwory od dżemów po nalewki.

Wykopywać warzywa korzeniowe, czyli np. cebulę, czosnek najkorzystniej od 13.08 do 17.08, a także w dniach 20.08-26.08.

Sadzić kwiaty cebulowe, dzielić i przesadzać byliny, ukorzeniać sadzonki zielne i zdrewniałe najkorzystniej od 13.08 do 17.08. Wtedy tez najlepiej wysiewać warzywa korzeniowe np. rzodkiewkę.

Warzywa liściaste (m.in. sałatę, szpinak) najkorzystniej siać i sadzić od 01.08 do 04.08 a także od 28.08 do 31.08. To również najlepsze dni na wysianie poplonu.

Rośliny owocujące nad ziemią (np. truskawki) oraz kwiaty dwuletnie najkorzystniej sadzić od 06.08 do 11.08.

Wszelkie prace z glebą, spulchnianie, usuwanie chwastów a także zwalczanie chorób i szkodników najkorzystniej przeprowadzać od 19.08 do 27.08. To również dobre dni na wszelkie cięcie drzew owocowych, wycinanie pędów malin, ogławianie pomidorów i dyni, usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

 Kalendarz jak zawsze można sobie pobrać i wydrukować (plik pdf tutaj). Pozdrawiam 😎


Komentarze