Kalendarz ogrodnika na wrzesień 2024, plus koperty na nasiona do druku

 


Wrzesień to czas przejścia pomiędzy latem a jesienią. Ciepłym jeszcze dniom towarzyszą chłodne poranki. W ogrodzie to czas zbiorów warzyw i owoców i wykonywanie zimowych zapasów. To także czas porządków i przygotowań gleby pod wiosenne siewy.

Zanim zaczniemy zbiory warzyw i owoców należy przygotować piwnice i przechowalnie, gdzie będziemy przez zimę trzymać plony. Pomieszczenia wysprzątać, a skrzynki i pojemniki umyć.

 10 rzeczy do zrobienia w ogrodzie w czasie "babiego lata" (infografika)

Jesienne błędy w ogrodzie

Jak zrobić kompost z liści


W sadzie zaczyna się pora na zbiory późniejszych owoców do przechowywania: jabłek, gruszek, śliwek na powidła oraz winogron. Te ostatnie jeśli chcemy przeznaczyć na przetwory (np. wino), można zostawić dłużej na winorośli, zgromadzą wtedy więcej cukru.

Dlaczego jabłka są małe, czyli co wpływa na wielkość owoców

Jak zbierać owoce. Od Agrestu do Wiśni

Jak przechowywać jabłka i gruszki przez dłuższy czas

Podczas zbiorów przebieramy owoce, oddzielając dobre od tych zepsutych i robaczywych. Zbieramy spod drzew opadłe owoce, które w dużej mierze również mogą być robaczywe. Wszystkie odpady można zakopać głęboko (minimum te 80 cm) i z dala od sadu.

Kalendarz ogrodnika na wrzesień 2024

Kontrolujemy co tydzień-dwa opaski z papieru falistego założone na pniach jabłoni, grusz i śliw. Mogą się w nich znajdować gąsienice owocówki jabłkóweczki i śliwkóweczki. Opaski niszczymy, wcześniej uwalniając owady pożyteczne np. biedronki.

Dlaczego warto zakładać opaski z papieru falistego

Dlaczego warto zakładać opaski lepowe na pnie drzew także jesienią


Jesień to najlepszy czas na posadzenie nowych drzew i krzewów owocowych. Upały już nie grożą, a w powietrzu jest więcej wilgoci, co powinno dobrze wpłynąć na ukorzenienie się nowych drzewek i krzewów. Najlepiej oczywiście przyjmują się te w doniczkach, ale jesień to dobry moment na sadzenie drzew i krzewów z odkrytą bryłą korzeniową.

Deska sadownicza - przydatny "pomocnik" przy sadzeniu drzew owocowych

Prawidłowy odstęp (rozstawa) pomiędzy drzewami i krzewami owocowymi

Do kiedy można sadzić drzewa

Maliny powtarzające owocowanie - wycinać czy nie wycinać

Odchwaszczamy i o oczyszczamy glebę wokół drzew i krzewów owocowych. Robimy to możliwie płytko, choć jeśli odrobinę uszkodzimy korzenie, to powinny się one do zimy zdążyć zagoić.

Po co i jak podlewać drzewa owocowe jesienią

W warzywniku również czas na zbiory. Na początek ziemniaki i buraczki, a potem przyjdzie czas na marchew i pietruszkę. Wykopujemy również późno sianą cebulę.

W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa

Kiedy i jak wykopywać marchew

Dlaczego korzenie marchwi są zniekształcone, rozdwojone, itd.

Kiedy kopać ziemniaki

Skąd się bierze parch na ziemniakach

Dlaczego ziemniaki są małe

Co można siać i sadzić poi ziemniakach

Co można posadzić i posiać po cebuli


Jeśli plony okażą się obfite i nie mamy tyle miejsca np. w piwnicy, to dobrym pomysłem są kopce warzywne i tymczasowe piwniczki. Jedyny problem z nimi jest taki, że zimą pogoda może utrudniać wybieranie z nich warzyw. A tak to świetny sposób na przechowywanie, nawet jeśli działkę warzywną mamy z dala od domu.

Kopcowanie ziemniaków

Mini piwniczka do przechowywania warzyw

Wspominałem, że część warzyw nadal jeszcze rośnie. Można tu wymienić np. seler, którego korzeń waśnie we wrześniu i październiku najmocniej przybiera na grubość, dlatego warto o niego zadbać. Można go  nawet jeszcze do połowy września zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Co robić, aby korzeń selera urósł duży

Przygotowanie warzyw wieloletnich (szczaw, rabarbar, szczypiorek, chrzan, pietruszka naciowa) do zimowania

Niektóre warzywa można we wrześniu bielić. Por obsypuje się ziemią (najlepiej robić to po deszczu), aby otrzymać długą i białą łodygę. Natomiast liście selera naciowego się związuje, co czyni je bardziej kruchymi i delikatnymi.

Opieką warto otoczyć warzywa kapustne. Późne odmiany kapusty przeznaczone do kiszenia, mogą zacząć pękać. Aby temu zapobiec, warto uszkodzić korzenie kapusty, przecinając je w ziemi szpadlem. Dzięki czemu nie będą mogły pobierać zbyt dużo wody. Nadal groźne mogą być szkodniki warzyw kapustnych np. gąsienice bielinka. W tym przypadku oprócz kapusty warto obserwować również jarmuż. Natomiast brukselkę we wrześniu warto ogłowić.

Jak przechowywać kapustę przez zimę

Czy warto obrywać dolne liście kapusty


Trzeba też mieć baczenie na warzywa ciepłolubne: pomidory, paprykę, dynię, cukinię. Raz, że mogą im grozić pierwsze jesienne przymrozki (warto mieć przygotowane okrycia np. włókninę). A dwa, że jesienna pogoda: deszcz, wilgoć, mgły, sprzyjać będą pojawieniu się chorób grzybowych na pomidorach i paprykach, zwłaszcza tych rosnących w gruncie. Przed zapowiadanymi długimi opadami deszczu warto zebrać te dojrzałe i te zaczynające dojrzewać pomidory, aby nie popękały z nadmiaru wody. 

Jak zadbać o pomidory późnym latem, aby dobrze owocowały aż do przymrozków

Dlaczego pomidory wolno dojrzewają

Dlaczego owoce pomidorów nie w pełni dojrzewają

Dlaczego warto zbierać pomidory zanim w pełni dojrzeją

Kilka sposobów na dojrzewanie zielonych pomidorów

Pozyskiwanie nasion pomidorów przy pomocy fermentacji

Czy można dodawać liście, łodygi, owoce pomidorów (zdrowe i chore) na kompost

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów, papryki i dyni

Jak przycinać i ogławiać dynie

Kiedy i jak ogławiać pomidory

Co zrobić w ogrodzie przed jesiennymi deszczami

Co zebrać z ogrodu przed przymrozkami

Gdzie szukać oznak chorób na pomidorach - grafika

Zbieramy nasiona ogórków

Jak odmłodzić cukinię

Pozyskiwanie nasion dyni

Jak przechowywać cukinię przez długi czas

Kalendarz ogrodnika na wrzesień 2024

Co można siać we wrześniu? Można np. rzodkiewkę. Posiana na początku miesiąca powinna być gotowa do zbioru około połowy października. Taka jesienna rzodkiewka jest często mniej robaczywa. Poza tym można siać szpinak na wczesny zbiór wiosenny, roszponkę, którą przy sprzyjającej pogodzie można zbiera nawet zimą. Można wysiewać również cebulę. Siana jesienią będzie do zbioru już w czerwcu. Jeśli chodzi o szpinak i cebulę, to oczywiście należy do siewu wybierać odmiany zimowe.

Dlaczego warto siać rzodkiewkę jesienią

Kiedy i jak przygotować miejsce na sadzenie czosnku

Dlaczego zbiory cebuli są słabe

Puste zagony, rabaty, grządki warto obsiewać nawozami zielonymi. We wrześniu można jeszcze wybrać szybko rosnący poplon (np. gorczycę), który przekopie się jeszcze tej jesieni. Ale można też wybrać poplon, który zostawimy bez przekopywania na zimę (np. żyto). Poplon zimowy ma tę zaletę, że osłoni zimą glebę przed erozją wietrzną i mrozową. Sprawdzi się zwłaszcza na słabszych, piaszczystych glebach.

Jaki nawóz zielony (poplon) wybrać?

Dlaczego warto w warzywniku wysiewać żyto na poplon

Oczywiście poplon przede wszystkim użyźnia glebę, ale aby wzbogacić ją w niezbędne składniki odżywcze, na jesień warto rozrzucać obornik lub kompost i go przekopać. Wrzesień to dobry czas na takie zabiegi, bo ziemia jest jeszcze dobrze nagrzana i dodany prosto z ciepłej pryzmy obornik, będzie się dalej dobrze rozkładał. Gdyby dodać obornik później, kiedy gleba już się wychłodzi np. w listopadzie, to dalsze procesy rozkładu zostaną spowolnione czy wręcz zatrzymane. 

W którym roku po oborniku uprawiać warzywa

Obornik zwierzęcy w ogrodzie warzywnym


Po zbiorach warto również sprawdzić kwasowość gleby. Bardzo często gleba wymaga wapnowania i również warto zrobić to na jesień. Aczkolwiek należy pamiętać, aby nie łączyć wapnowania z zasilaniem obornikiem. Pomiędzy jednym a drugim zabiegiem powinno upłynąć minimum 40 dni.

Jaki odczyn pH powinna mieć gleba w ogrodzie

Jak wapnować glebę w ogrodzie

We wrześniu dzielimy rabarbar. Wykopaną roślinę mateczną dzielimy np. szpadlem na sadzonki, tak aby każda nowa sadzonka miał przynajmniej jeden silny pąk. Po podzieleniu od razu sadzimy rabarbar w nowym miejscu i przysypujemy ziemią tak, aby pąk znalazł się tylko około 3 cm pod powierzchnią gruntu.

Wrześniowe prace w warzywniku, czyli nie tylko zbiory i wykopki

W ogrodzie ozdobnym również czas jesiennego sadzenia. Przede wszystkim to dobry miesiąc na sadzenie kwiatów cebulowych m.in. narcyzów, hiacyntów, a zwłaszcza tulipanów. Wybierając stanowisko trzeba pamiętać, aby nie sadzić cebul w miejscu, gdzie zbiera się woda np. po zimowych roztopach. Może to powodować gnicie cebul. A jeśli mamy problem z gryzoniami w ogrodzie, to dobrą opcją jest posadzenie cebulek umieszczonych w specjalnych koszykach.

Na co zwrócić uwagę podczas sadzenia tulipanów

Sadzenie tulipanów

Jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią


Wrzesień to już ostatni moment na posadzenie do gruntu rozsady kwiatów dwuletnich: bratków, goździków, itp. Warto się z tą czynnością pospieszyć.

Jakie kwiaty można siać przed zimą

To również dobry miesiąc na sadzenia roślin ozdobnych, a zwłaszcza iglaków i krzewów zimozielonych. Trzeba pamiętać, że te rośliny korzenią się płytko i zanim się dobrze ukorzenią, to będą wymagały podpór, aby ich wiatr nie przechylił.


Z jednej strony coś sadzimy, a z drugiej wykopujemy. Bo niestety w gruncie nie zimują mieczyki i dalie. Po wykopaniu odcinamy części nadziemne tych roślin a karpy i bulwy dosuszamy w przewiewnym pomieszczeniu.

Jakie kwiaty cebulowe należy wykopać przed zimą

Jak zadbać o piwonie (peonie) po przekwitnięciu

Baczną uwagę zwracamy na rośliny pojemnikowe, tarasowe, którym mogą zagrozić przymrozki. W razie potrzeby je okrywamy lub przenosimy do pomieszczenia. Zresztą we wrześniu już warto pomyśleć i przygotować dla nich zimowe lokum.

Kliknij tutaj, aby pobrać takie koperty na nasiona

Póki pogoda pozwala, zbieramy nasiona kwiatów. Jeśli zacznie padać, często koszyczki nasienne zaczynają pleśnieć, gnić i ze zbiorów nasion nici.

Jak przycinać byliny przed zimą

We wrześniu należałoby zrezygnować z zasilania roślin nawozami azotowymi. Azot sprawia, że rośliny rosną, co może zmniejszyć ich mrozoodporność. Dotyczy to zwłaszcza trawników.

Co zrobić z opadłymi liśćmi

Jakie liście można kompostować. Ziemia liściowa

Wrzesień w przysłowiach

Święty Idzi (01.09) gruszkę na drzewie widzi

Jeśli wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda trzyma

Święta Regina (07.09) gałęzie ugina

Gdy grzyby wielkie korzenie mają, wielką zimę zapowiadają

Jeśli w Maryi Narodzenie (08.09) nie pada, to sucha jesień się zapowiada

Czym dłużej jaskółki we wrześniu zostają, tym dłużej piękne i jasne dni bywają

Im głębiej we wrześniu grzebią się robaki, tym srożej się zima da ludziom we znaki

Kiedy Irena (18.09) z mrozem przybywa, babie lato krótkie bywa

Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń

Na świętego Wacława (28.09) w polu pustki, w domu sława

Jeśli nie odlecą ptaszki do Michała (29.09), do Wigilii zima nie nastąpi trwała

Kalendarz ogrodnika na wrzesień 2024
kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i go powiększyć

Kalendarz mozna pobrać tutaj (plik pdf)

Symbolem liścia oznaczono kwadrę liścia, najlepsze dni do siewu sadzenia i zbioru roślin liściowych: np. sałaty, kapusty, szpinaku, jarmużu, kopru 

Symbolem owocu oznaczono kwadrę owocu, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin owocujących nad ziemią: np. roślin strączkowych, pomidorów, ogórków, zbóż, ziół, drzew i krzewów owocowych, kwiatów, zbioru nasion oraz wykonywania rozmaitych przetworów od dżemów po nalewki

Symbolem korzenia oznaczono kwadrę korzenia, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin plonujących pod ziemią; np. warzyw korzeniowych, ale również kwiatów cebulowych i bylin wieloletnich

Symbolem łopatki oznaczono kwadrę uprawy, najlepsze dni pracy z glebą: przekopywania, uprawiania, spulchniania, nawożenia, a także do niszczenia chwastów i zwalczania szkodników. To również dobry czas na zbiór roślin korzeniowych do przechowywania.

Symbolem konewki oznaczono najlepsze dni do podlewania

We wrześniu nów przypada 03.09, pierwsza kwadra 11.09, pełnia ksieżyca 18.09 a trzecia kwadra 24.09. To szczególnie niekorzystne dni na siewy, sadzenie, zbiory roślin i wykonywanie przetworów.

Siać nie zaleca się także w kwadrze uprawy 01.09-02.09 oraz 25.09-30.09. Za to są to korzystne dnie na prace porządkowe i pielęgnacyjne w ogrodzie, uprawę gleby, nawożenie oraz zwalczanie chorób i szkodników.

Zbiory roślin owocujących (owoce w sadzie, pomidory, dynie, cukinie, itp.), zbiory nasion, sadzenie drzew i krzewów owocowych, sadzenie kwiatów dwuletnich, siew kwiatów przed zimą najkorzystniej 12.09-17.09. Dobre dni 04.09-10.09 oraz 19.09-23.09.

Zbiory roślin liściowych, siew roślin liściowych (np. szpinak) najkorzystniej 04.09-10.09. Dobre dni 12.09-17.09 oraz 19.09-23.09.

Zbiory roślin korzeniowych, siew i sadzenie roślin korzeniowych, sadzenie cebul kwiatowych, sadzenie i przesadzanie bylin, wykopwynie cebul, bulw i karp kwiatów najkorzystniej 19.09-23.09. Dobre dni 04.09-10.09 oraz 12.09-17.09.

Komentarze