Kalendarz ogrodnika na sierpień 2024

 


Lato w pełni, ale już na horyzoncie pojawia się jesień. W ogrodzie czas zbiorów głównie owoców, ale także warzyw i wykonywanie przetworów na zimę. Warto także pomyśleć o zebraniu nasion, aby samodzielnie móc rozmnażać nie tylko kwiaty, ale także i warzywa.

W sadzie dojrzewają śliwki, jabłka, gruszki letnich odmian. Śliwki zbieramy kiedy osiągną dojrzałość konsumpcyjną, choć na powidła dobrze jest je dłużej przetrzymać na drzewie. Natomiast jabłka i gruszki najlepiej zbierać na kilka dni przed dojrzałością konsumpcyjną.

Jak zbierać owoce. Od Agrestu do Wiśni

Dlaczego drzewa owocowe nie kwitną i nie owocują

Ciekawym pomysłem jest założenie zeszytu zbiorów, w którym można zapisać zbiory upraw sadowniczych. Pozwala to kontrolować owocowanie, także choroby, szkodniki oraz wpływ pogody na rośliny sadownicze na przestrzeni lat.

Zeszyt zbiorów


Obciążone owocami gałęzie podpieramy, aby nie uległy złamaniu.

Prosta podpora pod gałęzie drzew owocowych

Zaczynają dojrzewać wczesne odmiany winorośli. Owoce warto zabezpieczyć, aby nie stały się pożywieniem dla ptaków.

Letnie cięcie winorośli

Zaraz po zakończeniu zbiorów przycinamy wiśnie i czereśnie. Letnie cięcie ma wiele zalet, m.in. drzewa są wtedy mniej narażone na choroby grzybowe.

Na jabłoniach przycinamy silnie rosnące pionowo tegoroczne pędy, tzw. wilki. Dzięki takiemu cięciu do owoców będzie docierało więcej światła i lepiej się wybarwią. 

Co zrobić z przyciętymi gałęziami drzew owocowych

Wycinamy tuż przy samej ziemi pędy malin odmian letnich, na których w tym roku były owoce. Pozostałe pędy warto przerzedzić, aby nie rosły za gęsto i sprawdzić, czy nie ma na nich oznak żerowania pryszczarka malinowca (narośla na pędach tzw. galasy).

Przycinanie malin letnich

Można także wyciąć najstarsze i leżące na ziemi pędy porzeczek. Dobrze jest też porzeczki obficie podlać, aby mogły tworzyć pąki na przyszły sezon.

Jak zadbać o porzeczki, aby dobrze owocowały

Obierki ziemniaków pod porzeczki


Już w sierpniu warto zacząć sadzić truskawki, im wcześniej to zrobimy, tym lepiej przygotują się do zimy. Po posadzeniu konieczne jest ich obfite podlewanie, zwłaszcza w czasie suszy.

Co zrobić z truskawkami po zbiorach

Trzy przypadki kiedy zlikwidować truskawki

Z których krzaczków truskawek pobierać sadzonki

Dlaczego, kiedy i jak ścinać liście truskawek

Kiedy latem sadzić truskawki - im wcześniej tym lepiej

Obok czego nie sadzić truskawek

Zbieramy spod drzew opadłe owoce. Mogą być robaczywe, więc najlepiej zakopać je głęboko (ok. 80 cm) i z dala od sadu.

Kontrolujemy opaski z papieru falistego założone na pnie drzew owocowych w celu wyłapania gąsienic owocówki jabłkóweczki. Takie opaski mają przewagę nad opaskami lepowymi, ponieważ można z nich wyciągnąć owady pożyteczne.

Opaski lepowe na drzewach owocowych

Szkodniki i choroby w sierpniowym ogrodzie


Letnią pogodę warto wykorzystać na przygotowanie pomieszczeń (np. piwnic), w których będziemy przechowywać zbiory owoców i warzyw.

Mini piwniczka do przechowywania warzyw

W warzywniku pora zbiorów pomidorów. Większość odmian jest w pełni dojrzewania. Mogą niestety też pojawić się na nich choroby grzybowe, zwłaszcza zaraza ziemniaczana, więc cotygodniowe profilaktyczne opryski na pewno nie zaszkodzą, a przy wilgotnej pogodzie staną się koniecznością.

Choroby pomidorów – zaraza ziemniaczana

Choroby pomidorów – alternarioza

Dlaczego liście pomidorów się zwijają. 8 przyczyn

Opylanie roślin

Zastosowanie mydła w ogrodzie

Gdzie szukać oznak chorób na pomidorach - grafika

Oprysk z drożdży na zarazę ziemniaczaną

Oprysk z sody na mączniaka

Oprysk z mleka na mączniaka


Po połowie sierpnia warto ogłowić pomidory, aby wszystkie owoce zdążyły do przymrozków dojrzeć. Pomidory ogławia się, przycinając wierzchołek, pozostawiając 2 liście nad najwyżej położonym gronem kwiatowym.

Kiedy i jak ogławiać pomidory

Dlaczego warto zbierać pomidory zanim w pełni dojrzeją

Dlaczego pomidory kwitną, ale nie zawiązują owoców

Skórka z banana, idealny nawóz pod pomidory i nie tylko

Gnojówka i "sok" z żywokostu. Dla roślin kwitnących i owocujących

Jak wykorzystać liście pomidorów

Co zrobić z liśćmi, które wyrastają na gronach kwiatowych pomidorów

Dziwny kwiat pomidora, czyli o kwiatach staśmionych

Dlaczego liście pomidorów żółkną

Czego brakuje pomidorom

Dlaczego opadają kwiaty pomidorów

Obrywanie liści pomidorów

Gnicie pomidorów czyli sucha zgnilizna wierzchołkowa

Pomidory bez chemii

Co wpływa na smak pomidorów

Cięcie i formowanie papryki w trzech krokach

Warto również przyciąć pędy dyni. Za ostatnim owocem zostawiamy kilka liści (4-5) i przycinamy. Takie cięcie również pozwoli owocom dyni dojrzeć i dorosnąć przed przymrozkami.

Co można zasiać po ogórkach?

Dlaczego ogórki są gorzkie?


Przychodzi czas zbioru cebuli. Cebule wykopujemy, układamy szczypiorem w jedną stronę na zagonie i zostawiamy kilka dni, aby doschła.

Zbiór i przechowywanie cebuli

Co można posadzić i posiać po cebuli


Wykopujemy czosnek sadzony na wiosnę. W jego przypadku nie zostawiamy go na zewnątrz, tylko po zbiorze suszymy w przewiewnym pomieszczeniu.

Kiedy wykopywać czosnek

10 sposobów przechowywania czosnku w domu

Dlaczego czosnek nie tworzy ząbków

Co zasiać po zebranym czosnku

Wykopujemy ziemniaki wczesnych odmian.

Kiedy kopać ziemniaki

Najważniejszy zabieg w uprawie ziemniaków - obsypywanie

Dlaczego ziemniaki są małe

Co można siać po ziemniakach?

Opustoszałe zagony można wykorzystać do uprawy warzyw na zbiór jesienny. Sadzimy rozsadę brokułów, kalafiorów, sałaty, jarmużu. Wysiewamy koper, szpinak i rzodkiewkę. Wysiane i posadzone warzywa należy regularnie i obficie podlewać.

Jak podlewać ogród podczas upałów

Po deszczu warto spulchnić glebę, czyli podlewanie na sucho

Sierpień to dobry czas na rozmnożenie szczypiorku. Wykopujemy starsze egzemplarze, dzielimy na mniejsze kępki i sadzimy w nowym miejscu.

Dojrzewa do zbioru kapusta. Może być ona atakowana przez bielinki i piętnówki, dlatego warto kontrolować rośliny, niszczyć jaja i zbierać gąsienice.

Domowe sposoby na szkodniki kapusty

Sposoby na mączlika warzywnego

Pielimy zagony, nie dopuszczamy, aby chwasty zawiązały nasiona. Tych z nasionami nie wyrzucamy na kompost.


Sadzimy na miejsce stałe rozsadę kwiatów dwuletnich wysiewanych w lipcu np. goździków. Podobnie jak w przypadku truskawek i warzyw, tutaj również dbamy o regularne podlewanie.

Przygotowujemy miejsce pod sadzenie kwiatów cebulowych. Ziemie odchwaszczamy i przekopujemy z obornikiem i kompostem.

Jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią (tabela)

Dzielimy i rozmnażamy piwonie. Sierpień to najlepszy miesiąc, aby to zrobić. Karpę dzielimy ostrym nożem, tak aby każda sadzonka miała od 3 do 5 pąków. Po podziale od razu sadzimy, aby nie przesuszać korzeni. Po posadzeniu pąki piwonii powinny znaleźć się tylko ok. 4 cm pod powierzchnią gruntu. 

Kiedy i jak dzielić i przesadzać piwonie

Jak zadbać o piwonie (peonie) po przekwitnięciu

Kiedy odmładzać byliny


Pod koniec sierpnia można już przystąpić do sadzenia narcyzów.

Podobnie pod koniec sierpnia można rozpocząć sadzenie krzewów zimozielonych np. rododendronów oraz krzewów iglastych np. tuj.

Na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiatostany bylin i kwiatów jednorocznych, aby wydłużyć czas kwitnienia. Przy okazji można już zebrać nasiona.

Kiedy i jak ścinać kwiaty do wazonu. Infografika

Przysłowia na sierpień

Pogoda na Nikodema (03.08) - cały miesiąc deszczu nie ma

W pierwszym tygodniu sierpnia pogoda stała, będzie zima długo biała

Gdy z początku sierpień częste grzmoty miewa, tedy też do końca takąż nutkę śpiewa

Święty Wawrzyniec (10.08) i święty Bartłomiej (24.08) jeśli pogody przynoszą, jesień pogodną i niezbyt chłodną, ludziom na ten rok uproszą

Na Wniebowzięcie (15.08) słota, w jesieni dużo błota

Gdy koło Bartłomieja (24.08) liść opada, prędko zima bywa rada

Sierpień pogodny jest dla winogron wygodny

Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na wrzesień wypada

ogrodniczy kalendarz na sierpień 2024
kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i go powiększyć

Kalendarz można pobrać tutaj (plik pdf)

Legenda do kalendarza:

Symbolem liścia oznaczono kwadrę liścia, najlepsze dni do siewu sadzenia i zbioru roślin liściowych: np. sałaty, kapusty, szpinaku, jarmużu, kopru 

Symbolem owocu oznaczono kwadrę owocu, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin owocujących nad ziemią: np. roślin strączkowych, pomidorów, ogórków, zbóż, ziół, drzew i krzewów owocowych, kwiatów, zbioru nasion oraz wykonywania rozmaitych przetworów od dżemów po nalewki

Symbolem korzenia oznaczono kwadrę korzenia, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin plonujących pod ziemią; np. warzyw korzeniowych, ale również kwiatów cebulowych i bylin wieloletnich

Symbolem łopatki oznaczono kwadrę uprawy, najlepsze dni pracy z glebą: przekopywania, uprawiania, spulchniania, nawożenia, a także do niszczenia chwastów i zwalczania szkodników. To również dobry czas na zbiór roślin korzeniowych do przechowywania.

Symbolem konewki oznaczono najlepsze dni do podlewania.

W sierpniu nów księżyca przypada 04.08, pierwsza kwadra 12.08, pełnia 19.08 a trzecia kwadra 26.08. To szczególnie niekorzystne dni na prace w ogrodzie związane z siewem, sadzeniem i zbiorami roślin.

Siewów, sadzenia i zbiorów nie zaleca się także w kwadrze uprawy 01.08-03.08 oraz 27.08-31.08. Za to są to korzystne dni na prace pielęgnacyjne w ogrodzie m.in. usuwanie chwastów, uprawę gleby, zwalczanie chorób i szkodników.

Siać, sadzić, zbierać rośliny owocujące (warzywa dyniowate, paprykę, pomidory), zbierać owoce w sadach, sadzić kwiaty dwuletnie, zbierać zioła, zbierać nasiona kwiatów, ziół, warzyw, sadzić krzewy ozdobne najkorzystniej 13.08-18.08. Dobre dni 05.08-11.08 oraz 20.08-25.08.

Siać, sadzić (np. jarmuż, koper, sałatę), zbierać rośliny liściowe, wysiewać liściowe poplony najkorzystniej 05.08-11.08. Dobre dni 13.08-18.08 oraz 20.08-25.08.

Zbierać rośliny korzeniowe (np. cebulę, czosnek, ziemniaki), dzielić, przesadzać rośliny wieloletnie, byliny najkorzystniej 20.08-25.08. Dobre dni 05.08-11.08 oraz 13.08-18.08.

Komentarze